FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Struktura shoqnore-ekonomike dhe demografia

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 797
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Struktura shoqnore-ekonomike dhe demografia Empty
MesazhTitulli: Struktura shoqnore-ekonomike dhe demografia   Struktura shoqnore-ekonomike dhe demografia EmptyMon 03 Apr 2023, 22:33

Debatojmë gjerë e gjatë, llojet, shkaqet dhe pasojat, përparësitë dhe të metat.

Në SHBA mbi 60% e popullësisë merren me profesione tretësore (jo-prodhuese), kurse në bujqësi nuk arrijnë as 10%. Në Britani 3% e mbarë popullit merren me bujqësi.

Në të ashtuquajturat shtetet në zhvillim si p.sh. Indonezia, mbizotëron popullësia bujqësore, pothuajse gjithëmonë shumicë dërmuese, ndërsa sektori dytësor (përpunues) dhe tretësor, së bashku mbeten pakicë.

Vendet me popullësi dërmuese qytetare janë ato që sundojnë ekonomikisht dhe politikisht, ndërsa vendet me popullësi dërmuese fshatare dallohen për shtim të lartë të popullësisë dhe ekspanzion demografik.

Shqiptarët kanë qenë që të gjithë në sistemin e dytë (varfëri dhe shtim i madh), sot ShP duket se po kalon në të parin, ShV më pak apo më ngadalë, ndërsa shqiptarët në Maqedoni ende po mbajnë sistemin e dytë.

Çfarë strukture ka në trojet shqiptare? Çfarë strukture na nevojitet? Shkaqe e pasoja? Përparësi e të meta?

A ka ndonjë mënyrë që të merren përparësitë e këtyre dy sistemeve për të kriju një sistem të ndërmjetëm: Zhvillim ekonomik, kulturor, pushtet, shtim natyror të madh, ekspanzion etj.?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Struktura shoqnore-ekonomike dhe demografia
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ambëlsina

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shkencë :: Antropologji fizike & gjenetikë & demografi-
Kërce tek: