FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Estetika

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1176
Join date : 17/03/2013

Estetika Empty
MesazhTitulli: Estetika   Estetika EmptyThu 23 Mar 2023, 13:12

Disiplinë filozofike që merret me të bukurën në art, në natyrë e në jetën shoqërore; ligjet e përgjithshme të krijimtarisë artistike e të përvetësimit të figurshëm të realitetit; tërësia e pikëpamjeve që ka një krijues i veprave artistike a një dijetar për artin.

Mendimi estetik shqiptar më i hershëm përftohet nga krijimet folklorike, ku populli ka shprehur shijet e veta estetike. Disa elemente të para të mendimit estetik të shkruar hasen qysh në veprat e humanistëve shqiptarë të shek.XVI. Rilindja Kombëtare shënon një periudhë të re edhe në mendimin estetik. Mendimi i ri estetik u mishërua jo vetëm në veprat artistike të shkrimtarëve, si p.sh. në poemat «Bukuria», «Fjalët e qiririt* të N.Frashërit, «0 Shqypni» të P.Vasës, por edhe në trajtën e mendimit teorik, të shprehur sidomos nëpërmjet studimesh kritiko-letrare dhe folkloristike të V.Dorsës, J.De Radës, J.Vretos, Z.Jubanit, N.Frashërit, P.Vasës etj. Në to spikat ideja e origjinalitetit kombëtar dhe e vënies së artit në shërbim të qëllimeve patriotike. Në librin «Parime të estetikës» (1861) të J.De Radës për herë ië parë në trajtë teorike trajtohen problemet themelore të E. në bazë të idealeve socialestetike të Rilindjes Kombëtare.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Estetika
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Estetika e të folunit
» Estetika e trupit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Urtësi :: Estetika-
Kërce tek: