FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Estetika e trupit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1182
Join date : 17/03/2013

Estetika e trupit Empty
MesazhTitulli: Estetika e trupit   Estetika e trupit EmptyThu 23 Mar 2023, 13:12

Estetika e trupit si dukuri dhe temë e shtjelluar i ka rrënjët në lashtësi. Ajo ka filluar të kultivohet që nga kohërat e paleolitit duke vazhduar ne atë të mezolitit neoliti e deri në ditët e tona, kohë në të cilën njerëzit i japin një rol të veçantë. Që nga kohërat më të vjetra për kujdesie sa më të mirë kanë prodhuar kremëra të ndryshëm. Si p.sh. nga lëvoret e drunjve, nga lëkurat e shtazëve, nga yndyrërat e peshqve e shume lëndë të tjera. Duke ardhur në përparimin fiziko-mendor të njeriut përkujdesja e ndaj trupit është ngritur mbi nevojat personale d.m.th higjenen e trupit. Sot kemi barëra kremëra dhe gjëra të tjera përkujdesje të cilat jo vetëm që i parandalojnë bakteriet por që nga prodhursit premtohet që arrijnë edhe rigjenerimin e qelizave.

Zona më të rëndësishme për dekorimin dhe përkujdesjen më të madhe të trupit janë

Zona e fytyrës
Zona e barkut dhe
Zona e gjymtyrëve
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Estetika e trupit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Estetika
» Estetika e të folunit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Urtësi :: Estetika-
Kërce tek: