FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Posto temë të re   Përgjigju temësShare | 
 

 A mun te kem edhe nje fe tjeter perveq pagane?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
altina

avatar

Numri i postimeve : 15
Join date : 07/07/2014
Age : 27

MesazhTitulli: A mun te kem edhe nje fe tjeter perveq pagane?   Thu 17 Jul 2014, 01:09

Pershendetje, deshta te dij nese di te me tregoje dikush ne kte forum a mun te mbaj fen qe kam tani (myslimane), dhe te jem njiherazi edhe pagane? A e ndalon paganizmi qe te kem nje fe tjeter?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Tomor
ADMIN
avatar

Numri i postimeve : 620
Join date : 17/03/2013

MesazhTitulli: Re: A mun te kem edhe nje fe tjeter perveq pagane?   Thu 17 Jul 2014, 21:36

E nderuara anëtare, Altina.

Të urojmë mirëseardhje në forum. Pyetja që bën duket mjaft me vend. Në të kaluarën kur popujt e Evropës ishin paganë, përkatësia në disa kulte ose religjione nuk e çudiste askë. Kjo vlen më tepër për territorin ku sundonte Roma. Bie fjala një ilir mbante besimin e vet ilir, adhuronte perënditë ilire, por njëkohësisht futej në misteret e Mitrës, ose në ndonjë tjetër. Por kjo i kushtoi shumë shtrenjtë paganizmit, sepse krishterimi diti ta shfrytëzojë këtë situatë, dhe të shpallë çdo fe tjetër si të ndaluar.

Tani a mundesh ti të mbash dy fetë? Kjo varet nga përkushtimi yt. A të lejon feja islame që të mbash paganizmin? Dhe si do t'ia bësh kur bie në kontradiktë njëra fe me tjetrën?

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zojsi.albanianforum.net
Dedro
MODERATOR
avatar

Male Numri i postimeve : 61
Join date : 23/04/2013
Age : 38
Location : Në Fushat e Elysesë

MesazhTitulli: Re: A mun te kem edhe nje fe tjeter perveq pagane?   Thu 17 Jul 2014, 22:57

Mua më duket se ideja më e mirë është si kjo që na tregon Herodoti për Dakët:

They do not think that there is any god except their own.


Mgjths që ata nuk kanë patur vetëm një zot, kjo dihet, sepse ishin politeistë, por ideja që sjell unë këtu është refuzimi total i feve tjera.

_________________
PAGANËT PO TRIUMFOJNË, IMAMËT PO BIEN, BOTËS SË SHPEJTI DO TI KTHEHET PAQA.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
altina

avatar

Numri i postimeve : 15
Join date : 07/07/2014
Age : 27

MesazhTitulli: Re: A mun te kem edhe nje fe tjeter perveq pagane?   Fri 18 Jul 2014, 18:09

Tomor shkruajti:
Tani a mundesh ti të mbash dy fetë? Kjo varet nga përkushtimi yt. A të lejon feja islame që të mbash paganizmin? Dhe si do t'ia bësh kur bie në kontradiktë njëra fe me tjetrën?
Si po mendon varet nga perkushtimi? Nuk e kuptoj kete?

#Dedro
un kisha patur deshire t'i mbaj te dyja Smile
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Pleurat
MODERATOR
avatar

Male Numri i postimeve : 33
Join date : 18/03/2013
Age : 31
Location : Gjilan

MesazhTitulli: Re: A mun te kem edhe nje fe tjeter perveq pagane?   Sat 19 Jul 2014, 02:32

Nese me pyet mu, sinçerisht te them, shikoe qa ka ndërmarrë Zeusi me furtunat e veta, këtu te na, veq për me na e ba t'kjartë ket punë:

Era rrëzon minaren e Xhamisë në Gjilan


Për kurreshtje te matejme mundesh me ndjek linkun:

http://www.zeri.info/artikulli/39316/era-rrezon-minaren-e-xhamise-ne-gjilan-foto

_________________
Ndali këllqet, duart dhe gojën
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: A mun te kem edhe nje fe tjeter perveq pagane?   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
A mun te kem edhe nje fe tjeter perveq pagane?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Paganizmi te Shqiptarët
» A ekziston qytetërimi në Mars?
» Sakramenti
» Madje edhe muslimanet luten tek Yoni
» Njerezit inteligjent - më pak besimtar

Drejtat e ktij Forumit:Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Krye :: Pyetje të përgjithshme rreth Besëlashtës (paganizmit)-
Posto temë të re   Përgjigju temësKërce tek: