FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Filma paganë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Dedro
MODERATOR
Dedro

Male Numri i postimeve : 61
Join date : 23/04/2013
Age : 39
Location : Në Fushat e Elysesë

Filma paganë Empty
MesazhTitulli: Filma paganë   Filma paganë EmptySat 12 Jul 2014, 20:51

Këtu kemi rastin të ndajmë me të tjerët filmat paganë që jemi duke shikuar, apo që i kemi parë vite më përpara.

Deri tani më i forti ka qenë seriali me vikingët, besoj se shumëkush e ka parë, por edhe ata që s'e kanë parë ua propozoj ta shikojnë. Ka dhe ca të meta aty këtu sepse është shkruar nga këndvështrimi i fanatikëve kristianë të asaj kohe që kanë pasur paragjykime morale ndaj vikingëve.

Pjesa e parë


Pjesa e dytë

_________________
PAGANËT PO TRIUMFOJNË, IMAMËT PO BIEN, BOTËS SË SHPEJTI DO TI KTHEHET PAQA.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Dedro
MODERATOR
Dedro

Male Numri i postimeve : 61
Join date : 23/04/2013
Age : 39
Location : Në Fushat e Elysesë

Filma paganë Empty
MesazhTitulli: Re: Filma paganë   Filma paganë EmptySat 12 Jul 2014, 20:55

Kurse këtë këtu nuk më kujtohet nëse e kam parë ose jo, por nga trajlleri duke interesant:Filma paganë MV5BMTAwMTIwMTE4ODdeQTJeQWpwZ15BbWU3MDk3Nzg0MjI@._V1_SX640_SY720_

_________________
PAGANËT PO TRIUMFOJNË, IMAMËT PO BIEN, BOTËS SË SHPEJTI DO TI KTHEHET PAQA.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Laureta
MODERATOR
Laureta

Female Numri i postimeve : 19
Join date : 07/07/2014
Age : 25
Location : Ferizaj

Filma paganë Empty
MesazhTitulli: Re: Filma paganë   Filma paganë EmptyMon 14 Jul 2014, 12:55

mu m'ka pelqy filmi Agora per filozofen Hypatia, osht shum interesant, edhepse e ka ni fund negativ, amo kjo osht ngjarja e vertet, jeta e saj

http://www.imdb.com/title/tt1186830/

Filma paganë MV5BMTA2MjIwMjE0MjZeQTJeQWpwZ15BbWU3MDU4ODIwODI@._V1_SX640_SY720_
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 662
Join date : 17/03/2013

Filma paganë Empty
MesazhTitulli: Re: Filma paganë   Filma paganë EmptyFri 18 Jul 2014, 17:38


Conan The Barbarian - është film i mrekullueshëm

Filma paganë Conan-the-Barbarian_poster

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zojsi.albanianforum.net
kallukanxha

kallukanxha

Female Numri i postimeve : 4
Join date : 17/07/2014

Filma paganë Empty
MesazhTitulli: Re: Filma paganë   Filma paganë EmptyMon 21 Jul 2014, 20:36

Ky film eshte diçka fenomal. Bazohet ne nje roman, ky eshte nje nder filmat me te rendesishem pagane. Ngjarja sillet rreth Mbretit Artur, ku i kane hequr disa elemente fantastike, ashtu qe duket pak me real. Feja vendese eshte adhurimi i Perendeshes, dhe eshte mjaft tolerant ndaj krishterimit te posaardhur. Tregon luften mes fese se vjeter autoktone dhe fese se re kristiane.

Mist Of Avalon - Mjegullat e Avalonit - (2001)

Filma paganë Mistofavalon
Mbrapsht në krye Shko poshtë
kallukanxha

kallukanxha

Female Numri i postimeve : 4
Join date : 17/07/2014

Filma paganë Empty
MesazhTitulli: Re: Filma paganë   Filma paganë EmptyMon 21 Jul 2014, 20:43

Black Death - Vdekja e Zezë, nga viti 2010, ky film ka nje kendveshtrim krishter dhe i demonizon paganet, por ia vlen te shikohet.

Filma paganë Blackdeath
Mbrapsht në krye Shko poshtë
kallukanxha

kallukanxha

Female Numri i postimeve : 4
Join date : 17/07/2014

Filma paganë Empty
MesazhTitulli: Re: Filma paganë   Filma paganë EmptyMon 21 Jul 2014, 21:05


In Search Of Lovecraft, film horor ketu vajza që ka rolin kryesor Keja, vëren se disa gjëra që mendohen si mite e trillime, në të vërtetë ekzistojnë

Filma paganë Insearchoflovecraft
Mbrapsht në krye Shko poshtë
kallukanxha

kallukanxha

Female Numri i postimeve : 4
Join date : 17/07/2014

Filma paganë Empty
MesazhTitulli: Re: Filma paganë   Filma paganë EmptyMon 21 Jul 2014, 21:09


Practical Magic, edhe ky osht film shum tereheqes, me dy femna shtriga qe kan rolin kryesor

Filma paganë Practicalmagic
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Dedro
MODERATOR
Dedro

Male Numri i postimeve : 61
Join date : 23/04/2013
Age : 39
Location : Në Fushat e Elysesë

Filma paganë Empty
MesazhTitulli: Re: Filma paganë   Filma paganë EmptyTue 22 Jul 2014, 21:36

kallukanxha shkruajti:
Practical Magic, edhe ky osht film shum tereheqes, me dy femna shtriga qe kan rolin kryesor
A ka ndonjë përshkrim më të detajuar rreth këtij filmi?

_________________
PAGANËT PO TRIUMFOJNË, IMAMËT PO BIEN, BOTËS SË SHPEJTI DO TI KTHEHET PAQA.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
altina

altina

Numri i postimeve : 15
Join date : 07/07/2014
Age : 29

Filma paganë Empty
MesazhTitulli: Re: Filma paganë   Filma paganë EmptyMon 28 Jul 2014, 21:50

I keni harru filmat me te mire pagane, deri me tani. Lord of The Rings, eshte i stermbushur me tematike pagane, qe nga zanat dhe çipujt qe ata i quajne Elves, pastaj jeta e thjeshte natyrore e hobiteve etj.

Pastaj edhe "Game Of Thrones", mendoj se ka tematike pagane, pa cka se nuk ka te beje shum me historine eshte me teper fantastik.

Filma tjere pagane jane edhe "Braveheart", te pakten ma merr menja kshu meqe kur williamsit (qe ka rolin kryesor) i vdiq i ati ate fillimisht e varrosen me prift katolik por me pas i kenduan me gajde sipas zakonit pagan.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Dedro
MODERATOR
Dedro

Male Numri i postimeve : 61
Join date : 23/04/2013
Age : 39
Location : Në Fushat e Elysesë

Filma paganë Empty
MesazhTitulli: Re: Filma paganë   Filma paganë EmptyTue 05 Aug 2014, 15:52

Tani janë duke e përgatitur edhe pjesën e tretë të Vikingsave, ky është një trajler:


_________________
PAGANËT PO TRIUMFOJNË, IMAMËT PO BIEN, BOTËS SË SHPEJTI DO TI KTHEHET PAQA.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Filma paganë Empty
MesazhTitulli: Re: Filma paganë   Filma paganë Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Filma paganë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Krye :: Arti dhe veprimtaria besëlashtë-
Kërce tek: