FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Sëmundja e sheqerit

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 837
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Sëmundja e sheqerit Empty
MesazhTitulli: Sëmundja e sheqerit   Sëmundja e sheqerit EmptyTue 14 Feb 2023, 21:30

diabeti një dhe dy
Mbrapsht në krye Shko poshtë
kallukanxha

kallukanxha


Female Numri i postimeve : 8
Join date : 17/07/2014

Sëmundja e sheqerit Empty
MesazhTitulli: Re: Sëmundja e sheqerit   Sëmundja e sheqerit EmptyFri 31 Mar 2023, 18:48

Diabeti i tipit 2 është më i lehtë por më i shpeshtë tek njerëzit. Shërohet në kushte shtëpi me ushqime të tilla si banane, kanellë, çaj kamomile si dhe një dietë që përjashton krejtësisht sheqerin, meqenëse është një logjikë e thjeshtë: nëse ngrënia e sheqerit përkeqëson gjendjen, thjesht hiq dorë prej tij krejtësisht. Poashtu ndihmojnë shumë ushtrimet fizike që bëhen rregullisht. Diabeti 2 mund të shkaktohet edhe nga ëmbëlsuesit (sweeteners), prandaj mos përdorni ëmbëksues e as ushqime që përmbajnë ëmbëlsues ndër tjera Coca Cola Zero përmban ëmbëlsues.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Sëmundja e sheqerit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Sëmundja e lisë
» Kallami i sheqerit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shkencë :: Mjekësia besëlashtë-
Kërce tek: