FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Ndikimi i udhëtimit malor në shëndet

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Valdrin Xhema

Valdrin Xhema


Male Numri i postimeve : 2
Join date : 11/09/2017
Age : 26
Location : Mendrisio, Switzerland

Ndikimi i udhëtimit malor në shëndet Empty
MesazhTitulli: Ndikimi i udhëtimit malor në shëndet   Ndikimi i udhëtimit malor në shëndet EmptySun 20 Mar 2022, 16:47

ÇKA NDODHË ME ORGANIZMIN TUAJ KUR JU ECNI APO NGJITENI NËPËR MALE?
1. Gjatë ecjeve, proceset metabolike forcohen.
2. Sistemi respirator (frymëmarrjes) përmirësohet.
3. Të gjithë muskujt e organizmit 90% janë në lëvizje.
PAS ECJEVE APO NGJITJEVE:
1. Gjendja emocionale e çdo individi përmirësohet.
2. Niveli i yndyrërave (kolesterolit dhe e triglicerideve) zvoglohen.
3. Qarkullimi i gjakut përmirësohet.
PAS NJË JAVE:
1. Durimi i juaj do të rritet.
2. Shtypja e gjakut do të normalizohet.
3. Sistemi kardiovaskular do të forcohet.
PAS NJË MUAJI:
1. Imuniteti juaj do të rritet.
2. Gjendja juaj fizike do të përmirësohet.
3. Trupi i juaj do të merr formën e duhur.
PAS DY MUAJSH:
1. Gjumi i juaj do të përmirësohet.
2. Procesi i plakjes do të ngadalsohet.
Prandaj kur keni kohë të lirë ecni apo ngjituni maleve e mos harxhoni kohën kot nëpër kafiteri!
SI NDIKOJNË NË SHËNDETIN MENDOR (MENTAL) ECJET APO NGJITJET?
1. Zhvillojnë pjesën ballore të trurit.
2. Fuqizojnë shëndetin mendor.
3. Gjatë ecjeve dhe ngjitjeve në male, organizmi djegë rreth 400 deri 700 kalori.
4. Pamjet (pejsazhet) e maleve apo fushave, e lirojnë trurin nga streset apo shqetësimet.
5. Emocionet pozitive që përjetohen gjatë ecjeve ose ngjitjeve, e zgjasin jetën e njeriut.
6. Ecjet dhe ngjitjet e pastrojnë mendjen nga mendimet dhe fiksimet e shumta të pa nevojshme për individin.
(Huazuar nga fletushka e Zagrebit "Shëndeti ynë")

Ndikimi i udhëtimit malor në shëndet Rok1Ndikimi i udhëtimit malor në shëndet Rok2

_________________
Tredhi harapët sepse ashtu thuhet në legjendat popullore
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ndikimi i udhëtimit malor në shëndet
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Edukim fizik :: Lojna-
Kërce tek: