FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Cilat grupe muskujsh i zhvillon biçikleta?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 837
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Cilat grupe muskujsh i zhvillon biçikleta? Empty
MesazhTitulli: Cilat grupe muskujsh i zhvillon biçikleta?   Cilat grupe muskujsh i zhvillon biçikleta? EmptySun 06 Mar 2022, 20:46

Cilat grupe muskujsh i zhvillon biçikleta?

Çiklizmi nuk është vetëm një kënaqësi, por edhe një argëtim i dobishëm. Jo vetëm që ky sport zhvillon qëndrueshmëri dhe ka një efekt të dobishëm në sistemin kardiovaskular, por gjithashtu përfshin një shumëllojshmëri të grupeve të muskujve.

Cilat muskuj zhvillohen gjatë çiklizmit

Për sa i përket ndikimit në figurë, një biçikletë nuk është për asgjë e barabartë me vrapimin. Ndërsa ngasin atë, grupe të ndryshme të muskujve të pjesës së poshtme të trupit zhvillohen dhe forcohen. Pra, kur pedaloni, një ngarkesë e madhe bie mbi muskujt e viçit dhe kërdhokullave.

Muskujt më të mëdhenj të këmbëve të vendosura në kofshë, quadriceps dhe biceps, janë gjithashtu të përfshirë. Të parat janë të vendosura në pjesën e sipërme të kofshës dhe zhvillohen kryesisht kur pedalet ulen - ju mund ta ndjeni punën e tyre veçanërisht mirë kur shkoni përpjetë. Dhe ato të dytat janë të vendosura në pjesën e poshtme të kofshës dhe ngarkesa mbi to bie gjatë ngritjes së pedaleve.

Përveç kësaj, gjatë çiklizmit, muskujt gluteal janë forcuar në mënyrë të përkryer - ata punojnë njëkohësisht me quadriceps. Kjo është arsyeja pse ky lloj sporti është veçanërisht i përshtatshëm për seksin e bukur.

Shumë më pak ngarkesë bie në muskujt e barkut, por ende nuk mund të bëni pa to në këtë çështje. Ato përdoren kryesisht kur trupi është i anuar përpara ose duke e mbajtur atë në një pozicion të drejtë. Në të dy rastet, ata punojnë së bashku me muskujt e shpinës.

Muskujt e krahëve janë më pak të përfshirë gjatë ngasjes së këtij automjeti. Edhe pse kur biçikleta në mal në një terren të ashpër, ato nuk zhvillohen më keq sesa muskujt e pjesës së poshtme të trupit. Sidoqoftë, çiklistët profesionistë gjithmonë kanë këmbë më të zhvilluara sesa trungu.

Biçikleta gjithashtu vendos stres në muskujt iliakë, të cilat ndihmojnë në zgjatjen e ijeve dhe përkuljen e gjunjëve. Ato janë të vendosura në anët e ijes. Veryshtë shumë e rëndësishme të mos i dëmtoni ato gjatë ngasjes, pasi ato janë mjaft të prekshme. Kjo është arsyeja pse është e nevojshme të zvogëlohet ngarkesa ose të ndërpritet krejtësisht hipja nëse fillojnë dhimbje të forta në këtë zonë.

Si të uleni siç duhet në biçikletë gjatë udhëtimit

Që çiklizmi të jetë i dobishëm, duhet ta bëni siç duhet. Ju duhet ta ngisni këtë automjet me krahët tuaj të relaksuar dhe pak të përkulur në bërryla. Duart duhet të jenë të lira të mbështillen rreth timonit nga lart, dhe kyçet nuk duhet të ulen. Kohë pas kohe, është e dobishme të ndryshoni pak pozicionin e duarve në mënyrë që ato të mos mpinë.

Pjesa e pasme duhet të jetë pak e anuar përpara, pasi në një pozicion vertikal ose horizontal, ajo shpejt fillon të rritet e mpirë dhe e lënduar. Nëse nuk mund ta mbani shpinën si duhet, atëherë korniza e biçikletës mund të jetë shumë e gjatë ose shumë e shkurtër për ju. Qafa duhet të jetë një zgjatim i shpinës, jo i anuar përpara ose i hedhur prapa. Këmbët tuaja duhet të arrijnë pedalet plotësisht kur ato janë në pikën e tyre më të ulët.

Cilat grupe muskujsh i zhvillon biçikleta? Image-31727
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Cilat grupe muskujsh i zhvillon biçikleta?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Edukim fizik :: Lojna-
Kërce tek: