FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Doktrinë lufte

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 797
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Doktrinë lufte Empty
MesazhTitulli: Doktrinë lufte   Doktrinë lufte EmptySat 05 Mar 2022, 16:51

Nga përvoja historike, luftërat tona mund t'i ndajmë sipas shkakut:

1. Luftëra për mbrojtjen e trollit dhe racës
2. Luftëra për zgjerimin e racës
3. Luftëra për përhapjen e kulturës
4. Luftërat për bashkimin e racës.

1. Luftërat për mbrojtjen e trollit dhe racës, nga pushtimi dhe robëria, bëhen sa herë që rrezikohet liria jonë nga të tjerët. Në këtë gjendje jemi sot, dhe kjo gjendje kërkon të merren masa, të fillohet lufta çlirimtare.

Luftërat çlirimtare sipas mënyrës mund të ndahen në katër:

a. Vetëflijuese (sikur Oso Kuka)
b. Guerile (Azem Galica, Çerçiz Topulli, etj)
c. Frontale (Mbretëresha Teutë)
ç. E kombinuar frontale-guerile (Skenderbeu)

Lufta vetëflijuese bëhet vetëm kur humbet shpresa për fitore të plotë, dhe atëherë luftëtarët mundohen që së bashku em ta të vdesin sa më shumë armiq.

Lufta guerile bëhet kur armiku është më i fortë ushtarakisht, dhe djelmnia shqiptare nuk ka mundësi t'i dalë përballë. Kjo luftë zhvillohet sipas parimit "sulmo dhe ik". Përdoret armatim i lehtë: AK47, pushko-mitralozë, bomba dore, granata dore, minahedhës dore, shisha molotovi etj. Synimi i guerilëve është që të dobësojnë forcat e armikut, të rrëmbejnë armë për t'i përdorë për vete, të shkaktojnë panik dhe frikë tek armiku. Sulmet janë të shpejta dhe të shpeshta, aty dhe atëherë ku armiku nuk e pret fare. Lufta guerile e bën armikun të pasigurtë, sepse nuk e din se kur do të sulmohet, ku do të sulmohet, nga do t'i vijë sulmi etj. Kjo shkakton dezertime në radhët e armikut.

Guerilët rëndom si vendqëndrim e kanë bjeshkën. Aty mund të strehohen në tëbana apo kasolle të përgatitura mirë. Por munden që edhe të qëndrojnë në shtëpitë e tyre mjaft që të mos e dijë askush se merren me këtë aktivitet, me përjashtim të shokëve. Koha më e përshtatshme për sulme guerile është nata, dhe mjegulla, të cilat në shiqim të parë, duket sikur janë të pafavorshme për të dyja palët, por pala çlirimtare ka përparësi sepse e njeh vendin më mirë.

Lufta frontale aplikohet më rastet kur ka mobilizim të gjerë në radhët e popullësisë, ka mjaft armatim, ose kur ekziston shteti dhe ushtria e fortë. Përdoren tankse, avionë, ushtarë të armatosur rëndë me pancirë, përkrenare e kallçij, mitralozë, minahedhës, mitralozë kundërajrorë, topa kundër-ajrorë, raketa etj. Në luftën frontale nuk lejohet ikja. Kjo konsiderohet dezertim, me përjashtim kur njësiti me urdhër nga lartë lëshon pozitat.

Lufta e kombinuar bëhet kur kemi komandantë të aftë për të bërë këtë kombinim. Nëse kemi komandantin e aftë për këtë, kjo sjell fitime të jashtëzakonshme në arenën e luftës.

2. Luftat për zgjerimin e racës duhet të aplikohen me rreptësinë më të madhe. I gjithë populli nga 16 e deri në 60 vjet duhet të armatoset, dhe të dyndet nëpër viset fqinje, duke shkretëruar çdo gjë që i del përpara. Popullësia e pa-aftë për luftë nga radhët e armikut duhet të dëbohet në ato vise prej nga kanë ardhur. Ushtrisë apo më saktë Popullit të Armatosur i takon plaçka e luftës, veturat, shtëpitë, banesat, bagëtia, kurse fabrikat dhe tokën e merr shteti. Për të ndarë plaçkën e luftës në pjesë të barabarta angazhohen gjyqtarë të kualifikuar për këtë punë. Në mes të vëllezërve të një race nuk duhet të ketë pabarazi.

3. Lufta për përhapjen e kulturës bëhet në viset që nuk e kemi ndërmend t'i popullojmë. Kjo kulturë përhapet ndër popujt që jetojnë në ato vise, dhe parasheh që ata popuj të edukohen në frymën e hierarkisë racore. Ata duhet të pajtohen ma faktin që ne jemi ata që sundojmë, marrim haraçin dhe taksat, krijojmë kulturën, kurse ata duhet të punojnë. Kjo luftë ka si synim zhdukjen e ideologjive të dëmshme për njerëzimin siç janë islami, krishtreimi, judaizmi, komunizmi etj.

4. Luftërat për bashkimin e racës kanë filluar që në kohë të lashta. Drejtohet kundër forcave qendër-ikëse. Agroni pushtoi Etolinë, ndërsa Teuta vazhdoi politikën e tij për bashkimin e racës. Kjo luftë edhe sot është nevojshme, sepse parti të ndryshme luftojnë për interesat e tyre të ngushta, dhe nuk u intereson bashkimi i racës. Kjo luftë duhet të shërbejë edhe për thyerjen e arbërorëve qendërikës në Greqi, (vetëm ata që janë të tillë). Lufta për bashkimin e racës duhet të shoqërohet nga një propagandë e fuqishme, përndryshe nuk ka efekt.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Hyllin Zëusi

Hyllin Zëusi


Male Numri i postimeve : 24
Join date : 03/07/2014
Age : 50
Location : Vindenis

Doktrinë lufte Empty
MesazhTitulli: Re: Doktrinë lufte   Doktrinë lufte EmptySat 05 Mar 2022, 16:57

Lufta duhet te kete nje parim baze qe per mua eshte:

Nderi dhe mbijetesa e kombit jane superiore ndaj cdo lloj ideologjie e vlere njerezore.

Vetem lufterat e tilla per mendimin tim jane legjitime dhe askush nuk duhet te terhiqet prapa kur behet fjale per mbrojtjen e Nderit te Kombit e natyrisht mbijeteses se tij.

Cito :
Luftat për zgjerimin e racës duhet të aplikohen me rreptësinë më të madhe. I gjithë populli nga 16 e deri në 60 vjet duhet të armatoset, dhe të dyndet nëpër viset fqinje, duke shkretëruar çdo gjë që i del përpara. Popullësia e pa-aftë për luftë nga radhët e armikut duhet të dëbohet në ato vise prej nga kanë ardhur. Ushtrisë apo më saktë Popullit të Armatosur i takon plaçka e luftës, veturat, shtëpitë, banesat, bagëtia, kurse fabrikat dhe tokën e merr shteti. Për të ndarë plaçkën e luftës në pjesë të barabarta angazhohen gjyqtarë të kualifikuar për këtë punë. Në mes të vëllezërve të një race nuk duhet të ketë pabarazi.

Kjo nuk eshte lufte per zgjerimin e races por per mbijetesen e Kombit.
Nje komb-race me kalimin e kohes duhet te shtohet numerikisht,perndryshe do futen mekanizmat e renies se popullsise,qe jane mekanizma natyrore kur nje popull shkon drejt vdekjes fizike edhe pse vdekja shpirterore nuk ka ardhur si pasoje e futjes se elementeve te jashtem te cilet pajisen me shpirtin e kombi ku asimilohen. Shembull i zhdukjes fizike por jo shpirterore eshte Franca,ku individet e bardhe jane ne renie e po shtohen individet e zinj te cilet mbartin shpirtin e kombit Francez, shembull kombetarja e Futbollit frances ku 9 nga 11 lojtare jane jo te bardhe e japin shpirtin per kombin francez.

Keshtu qe e vetmja mundesi mbijetese fizike te kombit-race eshte shtimi i vazhdueshem i popullsise,shtim i lehte por i vazhdueshem.Shtimi i tepruar i popullsise ne rrethana jourgjente eshte demprures per Kombin. Kur shtohet shume popullsia shtohet edhe mundesia e rritjes se perqindjes se individeve te dobet,pasi 2 prinder nuk kane mundesi te edukojne si duhet 10 femije,ndersa 3-4 mund t'ja dalin me sukses.
Po ashtu ne individet e vegjel te familjes duke qene se familja nuk u garanton dot te ardhura trashegimore te mjaftueshme jane te prirur te gjejne pasurine,ku te mundin e duke i rene ndesh nderit te kombit apo mbijeteses se tij, duke forcuar keshtu forcat qenderikese apo forcat e dobeta te kombit.

Kjo rritje e popullsise do coje nje moment historik kur kombi do kete nevoje per hapesira jetike ku te zhvillohet,hapesira qe jane te nevojshme per ti garantuar ushqimin e mire dhe sidomos per te mos i lejuar individet te jetojne ne hapesira te ngushta,sepse nje shtepi e vogel e perplasja e vazhdueshme e individeve me njeri-tjetrin shton stresin e shoqerise.
Cdokush ka te drejte te kete hapesiren e tij,te marre ajer e te zhvilloje abstraksionin qe eshte ushqimi kryesor i shpirtit dhe ideve.

Pra per te mos lejuar degjenerimin e individit ne nje shoqeri shume te dendur brenda nje territori te caktuar ,duhet perhapja ne nje hapesire tjeter jetike.
Lufta per kete territor eshte Lufte per mbijetesen e Kombit-race,pra eshte mese legjitime.

Sic e thote parimi qe mendoj se eshte kryesori per te cilin individit i duhet te shkeputet nga psikologjia e paqes.

Nderi dhe mbijetesa e kombit jane superiore ndaj cdo lloj ideologjie e vlere njerezore.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Hyllin Zëusi

Hyllin Zëusi


Male Numri i postimeve : 24
Join date : 03/07/2014
Age : 50
Location : Vindenis

Doktrinë lufte Empty
MesazhTitulli: Re: Doktrinë lufte   Doktrinë lufte EmptySat 05 Mar 2022, 16:57

Cito :
Lufta për përhapjen e kulturës bëhet në viset që nuk e kemi ndërmend t'i popullojmë. Kjo kulturë përhapet ndër popujt që jetojnë në ato vise, dhe parasheh që ata popuj të edukohen në frymën e hierarkisë racore. Ata duhet të pajtohen ma faktin që ne jemi ata që sundojmë, marrim haraçin dhe taksat, krijojmë kulturën, kurse ata duhet të punojnë. Kjo luftë ka si synim zhdukjen e ideologjive të dëmshme për njerëzimin siç janë islami, krishtreimi, judaizmi, komunizmi etj.

Kjo lufte hyn kryesisht tek Lufta per Nderin e Kombit .
Nje komb-race ka nje vlere te padiskutueshme qe per te cilen duhet te kujdeset ne vecanti,Nderi i Kombit.
Nderi i Kombit percakton vetvetiu nder te tjera edhe prestigjin,krenarine e lavdine te cilat jane vlera te cilat i jane te domosdoshme karakterit te vete individit te ketij kombi-race.
Ndjesi te tilla forcojne karakterin e individit dhe moralin superior ,apo moralin fisnik i cili eshte i domosdoshem per permiresimin e individit,nga stadi i plebeut,te nenshtruarit ne stadin e fisnikut, neshtruesit.
Por duhet pasur kujdes,ne perhapjen e kultures...Kurrsesi kjo kulture nuk duhet te asimiloje individe te racave te tjera,pra te eksportoje shpirtin shqiptar mbi raca te tjera e ti beje te pretendojne keto raca se zoterojne shpirt shqiptar ,por duhet perzgjedhur me kujdes ne mes te kultures shqiptare gjithcka qe mendohet si superiore ,e vecante,karakteristike e arces e cila duhet te ngulise nder individe te huaj,ndjesine e superioritet tone.
Vetem keshtu nder raca e popuj te huaj,zhvillohet morali nenshtrues ndaj nesh e nder ne morali superior,morali fisnik.
Vende si Franca e Anglia kane perdorur vazhdimisht kete lloj terheqje magnetike e kane ushtruar ndaj mjaft popujve nje presion te tille psikologjik ,qe i ka cuar shume individe te popujve te tjere te zhvillojne ndjesine e inferioritetit ndaj individeve franceze e angleze. shembuj te shumte kemi edhe mes shqiptaresh sot ndaj francezeve e anglezeve.

Ne kete drejtim duhet zhvilluar kjo lufte kulturore.
Perfitimet e nje politike te tille jane te medha,nese perdoret ne kuadrin e zhvillimit e permiresimit te individit nga shteti.
Nuk eshte nevoja e nje kulture ne vetvete superiore po shfaqja e propagandimi i vlerave qe mendohen si superiore.
Pra duhet te jemi ne ata te cilet vendosin cfare eshte superiore e cfare eshte inferiore.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Hyllin Zëusi

Hyllin Zëusi


Male Numri i postimeve : 24
Join date : 03/07/2014
Age : 50
Location : Vindenis

Doktrinë lufte Empty
MesazhTitulli: Re: Doktrinë lufte   Doktrinë lufte EmptySat 05 Mar 2022, 16:59

Nje individ nuk eshte me i mire sepse eshte racional,por sepse mbart vlera superiore.
Te jesh racional nuk eshte vetvetiu mire,ndersa te jesh njeri me vlera superiore eshte menjehere e vetvetiu mire.

Te asimilohesh do te thote te jesh kunder mbijeteses se kombit,pra kunder shpirtit shqiptar,keshtu qe sado racional te jete asimilimi eshte keq.

Nuk e vendos racionalizmi c'eshte mire apo keq,por e vendos vlera superiore,ligji i mbijeteses se c'eshte mire e c'eshte keq.
Ne boten pa kombesi, mbijetesa individuale eshte lloji kryesor i mbijetese,kurse nese je individ i nje kombi,mbijetesa e Kombit ESHTE SUPERIORE ,ndaj mbijeteses individuale.
Sigurisht qe ti si individ i detyrohesh per ekzistencen tende,per individualitetin tend kombit apo shpirtit te kombit,keshtu qe mohimi i shpirtit te kombit tend,pra asimilimi eshte thjesht bukur qarte tradhti ndaj shpirtit te kombit per interesa te ngushta personale e njekohesisht mosmirenjohje e thelle ndaj prinderve,gjysheve e gjithe te pareve te tu.
Pra ky individ eshte padyshim nje pjelle e dobet ne gjirin e kombit. Per fat te keq individet e dobet kane ekzistuar gjithmone,ekzistoje e do ekzistojne.
Morali i vetem eshte :
Individi i forte duhet te ndeshkoje individin e dobet ne cdo menyre,qe nga skllaveria e deri ne debim prej vendit ku jeton Shpirti i Kombit,sepse pjella e dobet do shtoje vetem pjellat e dobeta,pra do dobesoje vazhdmisht kombin,nese lejohet te riprodhohet ne territorin e kombit,pra e con kombin drejt vdekjes.

Qellimi i Luftes eshte te ndaloje vdekjen e Kombit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Hyllin Zëusi

Hyllin Zëusi


Male Numri i postimeve : 24
Join date : 03/07/2014
Age : 50
Location : Vindenis

Doktrinë lufte Empty
MesazhTitulli: Re: Doktrinë lufte   Doktrinë lufte EmptySat 05 Mar 2022, 16:59

Nese ti si individ sdo te permiresohesh ,do te thote qe ti mund te shohesh si jetese me e mire ,jetesen e cila nxit degjenerimin e vlerave e te ndihesh se jeton me mire si individ. Kjo do te thote qe je individ i dobet i Kombit.Nuk e kam diskutuar ndonjehere ekzistencen e individeve te tille brenda nje bashkesie.
Nje bashkesi krijohet sepse eshte e nevojshme per mbijetesen e individit. Me kalimin e kohes kjo bashkesi nxjerr ne pah vlera qe garantojne mbijetesen e saj,pra te cilat i jane te domosdoshme individeve per kohezionin e nevojshem jo vetem per te mbijetuar,por edhe per tu permiresuar.

Nese bashkesite nuk do ekzistonin njeriu do ngelej ne nivelin kafsheror,pra nuk do permiresohej,keshtu qe njeriu i sotem i detyrohet pikerisht bashkesise per vete ekzistencen e vet.

C'mund te beje kombi per ty. A nuk te duket e mjaftueshme qe cfare je i detyrohesh ekzistences se Kombit tend,kultures,gjuhes e races qe jane karakteristikat e kombit e qe individi i gjen vetem brenda kombit ?

Kombi nuk mund te beje asgje me shume per ty,sepse Kombi nuk eshte organizate punedhenese apo meshiredhenese, keto organizata apo struktura quhen Shtet dhe Fe.Vetem brenda shtetit apo fese ti mund te kerkosh te behet dicka per ty,duke qene se je pjesetar i tyre,por Kombi lihet menjane sepse eshte strukture ekskluzivisht Shpirterore.
Feja si strukture shoqerore materiale e shpirterore gjithmone e ka pare strukturen shpirterore qe quhet komb,per shkak te karakterit shpirteror qe ka edhe feja edhe kombi, o si dicka armiqesore ose si dicka plotesuese.

Kur feja dhe Kombi perputhen kemi persosmerine shpirterore te individit,nese kundershtohen kemi individ te vuajtur qe sdi ku te drejtohet shpirterisht tek feja apo kombi,por qe gjithsesi e ben nje zgjedhje kur i duhet ta beje.

Pra te thuash c'mund te beje kombi per mua eshte pakuptim. Kerkoje tek shteti ,se c'mund te beje per ty,kerkoje tek ata qe te udheheqin te cilet ti i zgjedh me voten tende.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Hyllin Zëusi

Hyllin Zëusi


Male Numri i postimeve : 24
Join date : 03/07/2014
Age : 50
Location : Vindenis

Doktrinë lufte Empty
MesazhTitulli: Re: Doktrinë lufte   Doktrinë lufte EmptySat 05 Mar 2022, 17:02

Cameria eshte nje tragjedi kombetare , qe kur eshte zgjedhur me lufte ne nuk ishim te forte,tash nuk zgjidhet me nje lufte klasike pa ndryshuar realiteti ne teren.
Tash eshte nje proces i mundimshem por, me perspektive zgjedhje.

Toka eshte e atij qe e popullzon dhe jo e historise, ne mund ta sjellim ne nje pike momentin e realitetit historik dhe faktik ,pra ta bejme Camerine sic ka qene historikisht .. me pune...me shume pune sigurisht se jo me injorance.

Ja pse lufta kunder injorances eshte thjesht nje propagande e kote... Kushdo qe ka minimumin e nocioneve diplomatike e di fare mire se ndryshimet territoriale nuk vijne pa dhune nese mbi territor eshte ushtruar genocid e pastrim etnik.

Ti psh nuk ke as me te voglen ide se c'perfaqeson per grekun epiri por pa ta sjell me dicka te ngjashme.
Per serbet kosova eshte djepi i Serbise,dmth ata ashtu propogandojne e ashtu mesojne ne shkolla e librat e tyre.

Per greket,epiri eshte shpirti i Greqise e ata ashtu e mesojne neper shkolla. Sipas teje greku qe mendon se ka shpirtin ne epir,do ta jape ty ?
Kur greku thote qe camet jane te ardhur dhe ne i debuam se ishin te ardhur qe debuan greket,ti kujton se greku do rilejoje ne menyre paqesore camet te rimarrin pronat e keto prona do ua heqe grekeve?

Me fal po ti e kushdo qe e mendon ne kete menyre po jeton ne boten e cudirave e jo ne boten reale.

Toka nuk eshte e atij qe e popullon,por e atij qe ka tapine. Tapia e Camerise eshte e cameve dhe nese nuk do lejohet me te mire,do perdoret dhuna per te vene drejtesine ne vend.
Varret e stergjysherve ndodhen atje,kane mbuluar cdo pellembe vend te tokes came.
Ato varre duhen nderuar nuk i duhet vene kazma. Nuk ka gje me te pamoralshme ne bote sesa ti vesh kazmen varreve te stergjysherve apo ta lejosh.

Gjithsesi se kjo nuk eshte tema mbi camet,por jane shembull i qarte se LUFTA nuk eshte aspak mundesi per tu perjashtuar.
Pa lufte kosova sdo kishte shpallur kurre ,ndonjefare pavaresie,prandaj une cuditem sesi dalin njerez qe flasin per pacifizem,sepse ne shqiptaret nuk mbahemi per frikacake,te pakten keshtu thuhet.
Ne nivel individual te na behet nje padrejtesi shkojme me vrap tek konflikti fizik e tek arma, po kur behet fjale per nivelin kombetar bejme si frikacake.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Doktrinë lufte Empty
MesazhTitulli: Re: Doktrinë lufte   Doktrinë lufte Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Doktrinë lufte
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Flokë lufte - modeli arbëror

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Edukim fizik :: Art ushtarak-
Kërce tek: