FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Yllësitë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 837
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Yllësitë Empty
MesazhTitulli: Yllësitë   Yllësitë EmptySun 20 Feb 2022, 22:05

Këto janë yllësitë e identifikueme prej Ptolemeut, gjithsej 48 yllësi, të ndame në tri pjesë, respektivisht me 21 yllësi, 12 yllësi, dhe 15 yllësi:

1. YLLËSITË VERIORE
Arusha e Vogël
Arusha e Madhe
Dragoni
Cefeu
Bariu
Kunora Veriore
Herkuli
Çesta
Mjellma
Kasiopea
Perseu
Karrocieri
Ofiuku
Gjarpni
Shigjeta
Shqiponja
Delfini
Mazi
Pegazi
Andromeda
Trekambëshi

2. ZODIAKU
Dashi
Demi
Binjakët
Gaforrja
Luani
Virgjnesha
Peshorja
Shkorpioni
Shigjetari
Bricjapi
Ujori
Peshqit

3. YLLËSITË JUGORE
Balena
Orioni
Eridani
Lepuri
Qeni i Madh
Qeni i Vogël
Argo
Hidra
Kupa
Korbi
Kentauri
Bisha
Altari
Kunora Jugore
Peshku i Jugut


Yllësitë Yll-sit-e-Ptolemeut
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Yllësitë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shkencë :: Përpikni-
Kërce tek: