FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Rreziku negro-islamik

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Hylltar
MODERATOR
Hylltar


Male Numri i postimeve : 205
Join date : 23/04/2013
Age : 44
Location : Në Fushat e Elysesë

Rreziku negro-islamik Empty
MesazhTitulli: Rreziku negro-islamik   Rreziku negro-islamik EmptyMon 14 Feb 2022, 15:12

Teksa po lexoja për grushtshtetin ushtarak në Mali, emri Ibrahim i Presidentit, më kujtoi faktin se këta zezakë janë me fe islame, dhe më kujtoi ca thënie të LOTHROP STODDARD-it, rreth këtij problemi, se një kombinim i tillë i racës së zezë me fenë islame do t'u japë fuqi të madhe kundër nesh:
- It is, then, to the nature of the black man and his connection with the brown world that we must direct our attention.
- It is Pan- Islamism’s hope to use these Arab or Arabized fanatics as an officers corps for the black millions whom it is converting to the faith.
- In so far as he is Islamized, the negro’s warlike propensities will be inflamed, and he will be used as the tool of Arab Pan- Islamism...
Në këtë hartë, me të gjelbër janë shtetet islamike arabishtfolëse, ndërsa me nuancat e kaltëra-vjollcë janë shtetet islamike negroide, sipas nuancave:
1. Më pak se 1/3 muslimanë
2. 1/3 deri 2/3 muslimanë
3. Më shumë se 2/3 muslimanë

Rreziku negro-islamik Afrika
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Hylltar
MODERATOR
Hylltar


Male Numri i postimeve : 205
Join date : 23/04/2013
Age : 44
Location : Në Fushat e Elysesë

Rreziku negro-islamik Empty
MesazhTitulli: Re: Rreziku negro-islamik   Rreziku negro-islamik EmptyMon 14 Feb 2022, 15:15

Islamizmi pra përfshin kryesisht zonën kisvahili në lindje dhe zonën sudanide në veri të gjirit gvinejan. Por këto janë të mjaftueshme për të përhapur islamizmin, për të forcuar fanatizmin, dhe për të organizuar botën zezake kundër Evropës.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Rreziku negro-islamik
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shkencë :: Politikë-
Kërce tek: