FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Taksa progresive

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Hylltar
MODERATOR
Hylltar


Male Numri i postimeve : 205
Join date : 23/04/2013
Age : 44
Location : Në Fushat e Elysesë

Taksa progresive Empty
MesazhTitulli: Taksa progresive   Taksa progresive EmptyTue 08 Feb 2022, 14:58

Taksa progresive do të shërbente për të mos lejuar krijimin e një klase magnatësh miliarderë që do të ngulfatnin shoqërinë tërësisht. Tashmë në nivel global ajo shtresë është krijuar, janë bankierët çifutë globalistë.

Në nivel vendi nuk do të lejonte që një pjesë të pasurohej së tepërmi, dhe t'u merrte frymën të tjerëve. Taksa progresive mbron bizneset e vogla e të mesme dhe shtyp bizneset e mëdha. P.sh. hapja e një vetëshërbimi të madh (këto që i quajmë "supermarkete), kushton me falimentimin e disa shitoreve të vogla që kanë mbajtur familje. Sepse shitoret e vogla nuk mund të shesin edhe shumë lirë, ndërsa vetëshërbimet shesin lirë e më lirë, pasi për shkak të sasisë së madhe të mallit dhe qarkullimit, sërish u mjafton ai fitim. Kështu kanë mundësi më të mëdha t'u bëjnë konkurrencë shitoreve të vogla familjare.

Taksa progresive do t'u jepte fuqi shitoreve të vogla, dhe do t'ua merrte pak fuqi vetëshërbimeve të mëdha, duke bërë barazim në konkurrencë, duke bërë që konkurrenca të jetë e drejtë.

Unë nuk e kam shumë të qartë përse veprohet me "pragje", kur pragu mund të shkaktojë padrejtësi. p.sh. një prag prej 2000 euro, nëse unë marr 1999 euro nuk taksohem dhe më mbesin të gjitha, nëse tjetri aty pranë meje merr vetëm 2 euro më shumë, kjo i bie 2001 euro ai taksohet për 10%, dhe në fund i mbesin 1800 euro, dmth më pak se këta që nuk taksohen, ndërkohë që nuk konkurron dot me "shokët" e nivelit të vet por që kanë biznese pak më të mëdha se ai.

Më e kuptueshme është një sistem bazuar në përdorimin e ndonjë formule aritmetike, si bie fjala F² : 1000, ose diçka ngjashëm, që teorikisht do t'i prekte edhe shtresat më të vogla por praktikisht do të mund të ishte tatimi shumë i vogël për këto shtresa ndërsa në nivele shumë të mëdha do të arrinte 100%, gjë e arsyeshme kjo pasi askush nuk duhet të ketë një pasuri tepër të madhe.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Taksa progresive
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shkencë :: Ekonomi-
Kërce tek: