FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Pluhuri kozmik

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Hylltar
MODERATOR
Hylltar


Male Numri i postimeve : 205
Join date : 23/04/2013
Age : 44
Location : Në Fushat e Elysesë

Pluhuri kozmik Empty
MesazhTitulli: Pluhuri kozmik   Pluhuri kozmik EmptySun 06 Feb 2022, 15:35

Nuk është pa vend thënia se njeriu në trupin e tij mund të ketë atome që vijnë nga yjet

Në tokë çdo vit bien deri 1 milionë tonë pluhur kozmik. Këta është re grimcash të ngurta që gjenden të lira në hapësirën kozmike. Krijohen nga shkatërrimi i asteroideve dhe kometave, dhe nga ngritja e pluhurit në Hënë dhe satelite tjerë. Pluhuri kozmik shpeshn në përbërjen e vet ka silikate, akull uji, dhe komponime organike mjaft të ndërlikuara mes tjerash edhe aromatike, të krijuara nga shpërthimet e yjeve.

_________________
PAGANËT PO TRIUMFOJNË, IMAMËT PO BIEN, BOTËS SË SHPEJTI DO TI KTHEHET PAQA.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pluhuri kozmik
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shkencë :: Përpikni-
Kërce tek: