FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Rrezet kozmike

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Hylltar
MODERATOR
Hylltar


Male Numri i postimeve : 205
Join date : 23/04/2013
Age : 44
Location : Në Fushat e Elysesë

Rrezet kozmike Empty
MesazhTitulli: Rrezet kozmike   Rrezet kozmike EmptySun 06 Feb 2022, 15:32

Rrezet kozmike janë protone dhe bërthama atomesh me energji të lartë, që udhëtojnë me shpejtësi të dritës. Ato kanë burimin e tyre në diell, në galaktikën tonë ose në galaktika tjera.

Rrezet kozmike janë përgjegjëse për gjenerimin e elementeve kimike: litiumit, beriliumit dhe boronit.

Rrezet kozmike kanë efekt më të fortë në shtresat e larta të atmosferës, prandaj ata që udhëtojnë më shpesh me aeroplan mund të jenë më të dëmtuar nga këto rreze.

_________________
PAGANËT PO TRIUMFOJNË, IMAMËT PO BIEN, BOTËS SË SHPEJTI DO TI KTHEHET PAQA.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Rrezet kozmike
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shkencë :: Përpikni-
Kërce tek: