FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Alternativa mjekësore

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1176
Join date : 17/03/2013

Alternativa mjekësore Empty
MesazhTitulli: Alternativa mjekësore   Alternativa mjekësore EmptySun 17 Oct 2021, 19:46

Herbologjia - bimë mjekësore, shërimi me çajra,
Masazha – ngjeshja, shkelja e shpinës
Thumbimi i bletëve, grenzave – për reumatizëm etj.
Balneotherapi – plazhe, rrezitje në bjeshkë, banja të nxehta, banja me baltë, me avull, sauna, etj.
Shërimi me kristale, metale, magnetë, gurë etj.
Shërimi me kripë
Agjërimi
Shërimi me shqisa – ngjyra, aroma, tinguj, muzikë,
Shërimi me humor
Lutjet afirmative – mendimi pozitiv, sugjestionet, besimi
Meditimi & Joga
Shërimi me hypnozë
Shërimi me magji

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1176
Join date : 17/03/2013

Alternativa mjekësore Empty
MesazhTitulli: Re: Alternativa mjekësore   Alternativa mjekësore EmptyMon 15 Jan 2024, 16:57

Ligji i Heringut mbi shërimin natyral:
Hering’s law of cure:
The symptoms improve from above downward, from within outward, from most important to least important organs, and in the reverse order of their appearance.
Dmth pas një agjërimi, apo trajtimi natyral, simptomat e para që ikin janë ato që janë shfaqur të fundit gjatë viteve. Për të hequr simptomat e mbetura duhet agjëruar përsëri. Nqs mbeten simptoma, agjërohet përsëri. Simptomat më të vjetra mund të mos ikin asnjëherë.
2 agjërime +3 ditshe brenda 2 muajsh kanë efekt sikur të ishin një agjërim i vetëm, sipas Filonovit.
I njëjti ligj vlen dhe për shërimin me dieta, homeopati etj.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Alternativa mjekësore
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shkencë :: Mjekësia besëlashtë-
Kërce tek: