FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Posto temë të re   Përgjigju temës
 

 A ban te martohem me te huaj, nese ia mesoj shqipen?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albina
Vizitor
AnonymousA ban te martohem me te huaj, nese ia mesoj shqipen? Empty
MesazhTitulli: A ban te martohem me te huaj, nese ia mesoj shqipen?   A ban te martohem me te huaj, nese ia mesoj shqipen? EmptyMon 28 Jun 2021, 12:38

Pershendetje beselashte. Kam pare nje postim te juaj ne rrejte sociale ku shpreheni kunder martesave me te huaj, dhe sjellni si arsyetim malazezet se ata jan asimiluar dhe mos te bejme ne te njejtin gabim, me aq sa e kuptova nentekstin e mesazhit. Pyetja ime eshte se a lejohet te martohem me te huaj nese nuk asimilohem, psh ja mesoj gjuhen shqipe dhe poashtu femijet i mesoj shqip?!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1095
Join date : 17/03/2013

A ban te martohem me te huaj, nese ia mesoj shqipen? Empty
MesazhTitulli: Re: A ban te martohem me te huaj, nese ia mesoj shqipen?   A ban te martohem me te huaj, nese ia mesoj shqipen? EmptyMon 28 Jun 2021, 12:53

Ndalesa hyjnore është e kjartë, dhe kjo është bërë e kjartë në mesazhin që ju e paskeni lexuar, ku ka qenë shkruar me shkronja të mëdha: GEBELEIZISI I NDALOI MARTESAT JASHTA POPULLIT.

Pra Gebeleizisi nuk tha provoje se mbase ua ruan fëmijëve gjuhën, sepse një gjë e tillë është të luash bixhoz me jetën tande. Sepse mbase ua ruan gjuhën, por mbase edhe jo. Me siguri kështu kanë menduar edhe ata shqiptarë që morën të huaja, menduan se ua ruajnë fëmijëve gjuhën por u doli e kundërta. Dhe sot janë shembull i të atyre që ndoqën rrugën e humbjes.

Poashtu Gebeleizisi nuk tha ktheje burrin në shqiptar sepse një gjë e tillë nuk ka si të ndodh. Kombësia është një vulë hyjnore që i vihet njeriut në çastin kur krijohet në barkun e nanës.

Pastaj duhet të mendosh edhe disa gjëra: çfarë ndjenjash do të ketë burri për një popull që nuk është i tij? Dhe si mund të ushqejë ndjenja për një popull të huaj? Çfarë burri është ai që heq dorë nga kombësia e vet?

Pra POROSIA HYJNORE është e qartë, ne i përmbahemi porosisë hyjnore dhe nuk bëjmë kalkulimet tona, se çka mund të ndodhë. Është e ndaluar të kalkulojmë sipas dëshirës duke e neglizhuar në këtë mënyrë porosinë hyjnore.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
A ban te martohem me te huaj, nese ia mesoj shqipen?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shqipnimi i mbiemnave të huaj

Drejtat e ktij Forumit:Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Krye :: Pyetje - Përgjigje-
Posto temë të re   Përgjigju temësKërce tek: