FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Shqipnimi i mbiemnave të huaj

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1182
Join date : 17/03/2013

Shqipnimi i mbiemnave të huaj Empty
MesazhTitulli: Shqipnimi i mbiemnave të huaj   Shqipnimi i mbiemnave të huaj EmptySat 29 Apr 2023, 20:08

Mbiemnat si rregull duhet të ndërrohen familjarisht madje mundësisht të përfshijnë një rreth më të gjerë kushërinjsh me të njëjtin mbiemër.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1182
Join date : 17/03/2013

Shqipnimi i mbiemnave të huaj Empty
MesazhTitulli: Re: Shqipnimi i mbiemnave të huaj   Shqipnimi i mbiemnave të huaj EmptySat 29 Apr 2023, 20:11

Agron Sulejmani me familje ndërrojnë mbiemrin në Mani. Më poshtë deklarimi i Agron Manit rreth kësaj ngjarjeje të shënuar:


“Të dashur miq, ju njoftoj se tanimë zyrtarisht unë dhe familja ime kemi ndrru mbiemrin nga Sylejmani në MANI.

Tani ndjehem i lehtësuar pasi që nuk do të identifikohem nga të tjerët si pjestar i një identiteti të huaj, i identitetit të pushtuesit Osman.

Unë mbaja mbiemrin e Sylejmanit, Sulltanit të perandorisë Osmane dhe prej se jam bë me ditë pak për të bëmat e pushtuesit tonë, shkatrruesit të qenjës shqiptare, unë jam ndje i turpëruar nga ky mbiemër i huaj që fallcifikonte identitetin tim shqiptar, sa që kur jetoja në Zvicërr, ata kur e shihnin mbiemrin Sylejmani, mendonin që jam Turk apo Arab.

Sot ndjehem i lumtur që edhe me letra jam liruar nga këto mbeturina të pushtuesve tanë që na u ka futur në qenjën tonë si mish i egër, saqë dikush edhe i ruan me fanatizëm.

Por i them të gjithë shqiptarëve që janë shqiptar, se mbajtja e emrit e sidomos mbiemrave të huaj e sidomos pushtuesve tanë si atyre të perandorisë Osmane si Sylejmani, Ramadani, Bajrami etj. është e njejtë sikur të mbajmë mbiemrin e pushtuesve Serb si Millosheviç, Vuqiç apo Çubrilloviq.

I falenderohem shtetit të Kosovës, kushtetutës dhe ligjeve tona që i kemi të standardit më të lartë të të drejtave të njeriut, dhe na mundëson që pa vështërsi të spastrohemi nga identiteti i rremë.

Ju që doni ta ndrroni mbiemrin e pushtuesit, mos u arsyetoni se ka procedura të lodhshme, kjo është vetëm justifikim për mungesë vendosmërie, guximi apo dembelie.

Në foto  (te komentet) i keni të gjitha dokumentet që ju nevoiten dhe të gjitha nxirren pa asnjë problem për një ditë, dhe pas aplikimit pas pak ditësh ju vie konfirmimi.”

nga Agron Mani


Shqipnimi i mbiemnave të huaj 343421546-246583961273544-5316485569948064217-n

Shqipnimi i mbiemnave të huaj 343422534-1066285267661715-180945960177722757-n
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Shqipnimi i mbiemnave të huaj
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» A ban te martohem me te huaj, nese ia mesoj shqipen?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Kulturë :: Gjuhë e gjuhësi-
Kërce tek: