FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Vendbanimet arvanite

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1182
Join date : 17/03/2013

Vendbanimet arvanite Empty
MesazhTitulli: Vendbanimet arvanite   Vendbanimet arvanite EmptyTue 15 Jun 2021, 15:59

ARVANITOKORIA
(e djeshme dhe e sotme)
RAJONI I ATTICËS
1. Agios Theodoros (Agioi Theodoros): Komuna e Troizinisë - Methana.
2. Agistri, Komuna e Agistrit.
3. Athinë, Bashkia e Athinës.
Shënim: Sipas Pokeville, pak para revolucionit, në 1815, 7 k jetonin në Athinë të krishterë dhe 3 k myslimanë. Nga 7 k të krishterë 4 k ishin arvanitë që kishin banesat e tyre në zonën midis Plakës dhe Makrigianni. Duke pasur parasysh se asnjë oriental nuk është instaluar në Atikë, supozohet se nga banorët myslimanë të këtij qyteti janë të presupozuar edhe arvanitë.
4. Aleppochori, Kato, Komuna e Mandrës - Eidyllia - Eritre.
5. Bajame, Komuna e Dionysos.
6. Ampelakia, Komuna e Salaminos.
7. Arafina (Rafina), Komuna e Rafinës & Pikermiou.
8. Valarios (Metamorfozë), Komuna e Troizinisë & Metanës.
9. Vari, Komuna e Varit - Voula - Vouliagmeni.
10. Varibopi, Komuna e Acharnes.
11. Barnabas (Barnabas), Komuna e Maratonos.
12. Vila, Komuna e Mandrës-Idilia-Erythra.
13. Viliatziki (Microchori), Komuna e Maratonës.
14. Vranas, Komuna e Maratonës.
15. Bashkia Vrana, e vjetër, Maratonë.
16. Vrana, Komuna e Trizinisë - Metana.
17. Bromolimni ose Vromolimni, Komuna e Troizinisë - Metana.
18. Galatas, Komuna e Trizinisë - Metana.
19. Gramatika, Bashkia Maratonë.
20. Damalas (Troizinë), Komuna e Troizinisë - Methana.
20 a. Dritsaika, Komuna e Trizinisë - Methana.
20 b. Zervaika, Komuna e Trizinisë - Methana.
21. Vendi i varfër, Komuna e Trizinisë - Metana.
22. Vigla e keqe, Komuna e Salaminos.
23. Kakosalesi ose Salessi (Vlorë), Bashkia Oropos.
24. Kalamos, Bashkia e Oroposit.
25. Kalentzi (Vothon), Komuna e Maratonës.
26. Kalyvia Hassias (Aspropyrgos), Komuna e Aspropropyrgos.
27. Kalyvia Kouvara (Kalyvia Thorikos), Bashkia Saronike.
28. Kamatero, Bashkia Agion Anargyro - Kamateros.
29. Kanja (Leontarion), Komuna Pallini.
30. Kapandriti (Kapandriti), Komuna e Oroposit.
31. Karatzas, Komuna e Trizinisë - Metana.
32. Kastri, Komuna e Kifissisë.
33. Keratia (Keratea), Komuna e Lavreotikës.
34. Kifissia, Komuna e Kifissisë.
35. Kurka (Afidne), Komuna e Oroposit.
36. Konoupitsa ose Kanapitsa (Kunoupitsa), Komuna e Trizinisë - Methana.
37. Kosona ose Kosona (Kypseli), Komuna e Trizinisë - Methana.
38. Kukuvajka (Metamorfoza), Komuna e Shpërfytyrimit.
39. Kouluri (Salamina), Komuna e Salaminës.
40. Kountoura ose Paleo-Kountoura, Bashkia Mandra - Eryllia - Eritre.
41. Kursala (Koropi), Bashkia e Kropias.
42. Kriekouki (Eritre), Komuna e Mandrës - Eidyllia - Eritre.
43. Lesia, Komuna e Trizinisë & Metanës.
44. Lepsina ose Liepsina (Elefsina), Komuna e Elefsinos.
45. Limenaria, Komuna e Agistriou.
46. Liopesi: Komuna e Acharnes.
Shënim: ekzistenca e saj përmendet në vitet 1836, 1840 dhe 1872).
47. Liopesi (Paiania), Komuna e Paianisë.
48. Liosati (Kokkinovrachos), Bashkia e Oroposit.
49. Liosia, Ano, Bashkia e Filit.
50. Liosia, Kato ose Nea Liosia (Ilion), Komuna e Ilionit.
51. Magoula, Komuna e Elefsinës.
52. Mazi (Oinoi), Komuna e Mandrës - Bajrami - Erythra.
53. Mazi (Sparta), Komuna e Megareas.
54. Mazi (Polydendri), Komuna e Oroposit.
55. Makrylongos, Ano, Komuna e Trizinisë - Methana.
56. Makrylongos, Kato, Komuna e Troizinisë - Methana.
57. Malakasa, Bashkia e Oroposit.
57 a. Mantra, Komuna e Mantrës - Idilia - Erythra.
58. Maunia, Komuna e Acharnes.
Shënim: kjo zgjidhje u shfuqizua me Gazetën. 50 A ၢ-25.7.1879.
59. Maratonë, Komuna e Maratonës.
60. Markopulos, Bashkia e Oropos.
61. Markopulos, Bashkia e Markopulos Mesogaia.
62. Marousi (Amarousio), Komuna e Amarousios.
63. Lumi i madh, Komuna e Trizinisë - Methana.
64. Megalochori (Agistri), Komuna e Agistrit.
65. Megalochori, Komuna e Trizinisë - Methana.
66. Metana, Komuna e Trizinisë - Methana.
67. Menidi (Akarnai), Komuna e Acharnes.
68. Metohi, Komuna e Agistrit.
69. Gladiator, Komuna e Acharnes.
70. Mulki (Aianteio), Komuna e Salaminos.
71. Muscha, Kato (Banjë e vjetër), Komuna e Trizinisë - Methana.
72. Musha, përmbi (Makryologot), Komuna e Trizinisë - Methana.
73. Topi (Rodopoli): Komuna e Dionysos.
74. Bafi (Agia Eleni), Komuna e Trizinës - Methana.
75. Bafi (Kryoneri): Komuna e Dionysos.
76. Bay (Kodra), Komuna e Maratonës.
77. Boyati, Neo (Agios Stefanos), Bashkia Dionysos.
78. Boyati, i vjetër (Pranvera), Komuna e Dionysos.
79. Bouga (Asprochori), Komuna e Oroposit.
80. Brahami (Agios Dimitrios), Komuna e Shën. Dimitrios.
81. Dara (Taktikoupoli), Komuna e Trozenisë - Methana.
82. Xylokeriza (Agia Marina), Komuna e Maratonës.
83. Ortoliti, Komuna e Trizinisë - Methana.
84. Pasia ose Bazia (Agios Konstantinos), Komuna e Trizinisë - Methana.
85. Pikermi, Komuna e Rafinës - Pikermiou.
86. Poros, Bashkia e Poros.
87. Rapendosa (Rapentosa), Komuna e Dionysos.
88. Ropos (Oropos), Bashkia e Oroposit.
89. Salamina, Komuna e Salaminos.
90. Skala Oropou, Bashkia Oropos.
91. Shpirti, Ano, Komuna e Maratonës.
92. Shpirti, Kato, Bashkia Maratonë.
93. Spata, Bashkia Spata - Artemis.
94. Spatatziki (Pefkophytos), Komuna e Dionysos.
95. Spetses, Bashkia Spetses.
96. Stop, Komuna e Dionysos.
97. Sykaminos ose Sikamino, Bashkia e Oroposit.
98. Tatoi (Dekelia), Komuna e Acharnes.
99. Tourali, Bashkia Amarousi.
Shënim: kjo zgjidhje u shfuqizua me Gazetën. 50 A ၢ-25.7.1879.
100. Hidra, Komuna e Hidrës
101. Fanar, Ano, Komuna e Trizinisë - Methana.
102. Fener, Kato (Driopi), Komuna e Trizinisë - Methana.
103. Chaidari ose Chaidari, Komuna e Çaidarit.
104. Chalandri (Chalandri), Komuna e Chalandrit.
105. Chalkoutsi, Bashkia e Oroposit.
106. Harvati (Pallini), Bashkia Pallini.
107. Hassia (Fisi), Komuna e Fisit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 837
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Vendbanimet arvanite Empty
MesazhTitulli: Re: Vendbanimet arvanite   Vendbanimet arvanite EmptySun 26 Feb 2023, 10:24

Hartë etnike e Peloponezit e vitit 1890. Legjenda është si vijon:
Me ngjyrë vjollcë - viset ku flitet greqishtja e re
Me ngjyrë të kaltër - dialekti Cakon,
Ngjyrë e kuqe e mbylltë - gjuha shqipe
Rrjetë e kuqe, - të përzier grekë e shqiptarë
E kuqe e çelur - trevat shqiptare të helenizuara në brezin e fundit
Vija e verdhë - vendbanine dhe rreth të banuara me sllavë nga koha e dyndjeve gjer kah shek. 9-12
Viza e ndërprerë e kaltër - kufijtë tradicionalë të Manit
Viza e ndërprerë e kuqe - kufijtë e enklavave shqiptare në shekullin 15
Numrat romakë me të kuq - enklavat shqiptare të sotme

Vendbanimet arvanite Pelopones-ethnic
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Vendbanimet arvanite
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Vendbanimet dhe banesat ilire

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Çështje shqiptare :: Atdheu Pellazgjik-
Kërce tek: