FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Rrasabuç

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 668
Join date : 17/03/2013

Rrasabuç  Empty
MesazhTitulli: Rrasabuç    Rrasabuç  EmptyWed 28 Apr 2021, 23:16

Rrasabuç ishte loja që organizohej nga dy ose pak më shumë se aq lojtarë. Zakonisht meshkuj. Edhe kjo lojë zhvillohej në kushte terreni jashtë shtëpie. Merrej një rrasë e madhe guri dhe vendosej në një plan të rrafshtë toke. Rrasa zgjidhej sa më e madhe të ishte e mundur dhe sa më e rrafshtë. Në qendër të kësaj rrase vihej një gur gati në formë të rrumbullakët dhe nga lojtarët synohej që të goditej dhe të hiqej nga vendi me anën e ca rrasukave duke i gjuajtur nga një distancë e caktuar prej vetë lojtarëve, zakonisht rreth 5-6m distancë. Fiton ai që i pari e heq buçin(gurin) nga rrasa. Gjithashtu loja zhvillohet disa herë dhe fituesi është lojtari që ka më shumë rezultate në largimin(heqjen) nga rrasa. Ka një rregull në radhën e gjuajtjes. Më parë caktohet një shenjë dhe secili nga lojtarët hedh rrasën e tij të dorës drej cakut(shenjës) dhe kush i afrohet më shumë cakut gjuan i pari dhe pastaj ai që vjen pas tij e me radhë. Kur rrëzohet buçi nga rrasa loja quhet e përfunduar dhe loja tjetër fillon nga e para duke gjuajtur serish drejt cakut për të përcaktuar radhën e gjuajtjes së lojtarëve.

Burimi: Linku
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Rrasabuç
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Edukim fizik :: Lojna popullore-
Kërce tek: