FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Riciklimi

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 837
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Riciklimi Empty
MesazhTitulli: Riciklimi   Riciklimi EmptyWed 07 Apr 2021, 17:00

Ekologjia besëlashtë njeh dy lloje të ndryshme riciklimesh:
- RICIKLIMI FIZIK, që nënkupton përdorimin e të njëjtit material për qëllime të ngjashme edhe një a më shumë herë tjera. Kështu qelqi, metalet, plastika, betoni, asfalti, qeramika, druni, letra, mund të përdoren disa herë, duke mos ndryshuar kiminë e tyre në thelb.
- RICIKLIMI KIMIK, që nënkupton ndryshimin rrënjësor të strukturës kimike të materialit të përdorur, gjë që në shumicën e rasteve por jo gjithëmonë, ndodh nën ndikimin e organizmave të gjallë, dhe atë kryesisht mikro-organizma; kësisoji riciklohen mbeturinat ushqimore, bimore, etj., duke u shëndrruar në plehëra ushqyes për bimët; poashtu letra që ka hyrë në riciklim fizik disa herë ka humbur cilësinë dhe si përfundim i mbetet riciklimi kimik. Riciklimi kimik ndonjëherë kryhet edhe me anë të zjarrit ose me anë reaksionesh kimike.

Riciklimi fizik, kërkon në radhë të parë punishtet e caktuara që merren me pëprunimin e këtyre materialeve, dhe së dyti një sistem grumbullimi efikas. Secila familje ose lagje duhet të ketë shportat e mbeturinave të ndara sipas llojeve të materialit që hidhet, dhe përveç kësaj duhet të ndiqet politika "kulaç e kërbaç", ashtu që ata që hedhin mbeturinat në vendin e vet të shpërblehen sipas peshës së mallit që është grumbulluar ndërsa ata që nuk respektojnë rregullat të marrin dënime.

Ideja e riciklimit ndikon edhe në ruajtjen e ambientit, në ruajtjen e resurseve natyrore, në kursimin e hapësinës që përdorim, etj. Natyrisht kjo kërkon vetëdijësim të të gjithë popullatës, vetëdijësim ky që mund të kryhet në mësonjëtore, në faltore besëlashta, në media, diskutime punlike.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Hylltar
MODERATOR
Hylltar


Male Numri i postimeve : 205
Join date : 23/04/2013
Age : 44
Location : Në Fushat e Elysesë

Riciklimi Empty
MesazhTitulli: Re: Riciklimi   Riciklimi EmptyFri 18 Mar 2022, 17:17

Nga Rita Nexhipi:

Në Manila, rritja e derrave në oborr është një traditë e vjetër. Ushqimi i posaçëm për derrat është i shtrenjtë dhe shpesh pronarët e derrave i ushqejnë edhe me mbeturina organike. Është krijuar një rrjet grumbulluesish të cilët grumbullojnë mbeturinat e kuzhinës të restoranteve të qendrës së qytetit dhe ua shpërndajnë ato pronarëve të derrave. Fermerët i blejnë mbeturinat me gjysmën e çmimit të ushqimit komercial.
Në Montevideo rritja e derrave në periferi të qytetit organizohet në forma të ndryshme: familja ricikluese mund ta ketë derrin në pronësi të vetë nga lindja deri në therrje, ose derrat i dorëzohen për majmje nga një person tjetër.
Në Kajro mbeturinat organike të qytetit përdoren për rritjen e derrave në lagjet periferike nga kasta ricikluese. Rëndësia e tyre në pastrimin e qytetit u kuptua në vitin 2009, kur për të ndaluar epideminë e gripit të derrave u urdhërua therrja e gjithë derrave të qytetit. Rezultati: Kajro e gjeti veten të mbuluar nga mbeturinat organike të cilat nuk po përdoreshin më për rritjen e derrave. Një pjesë e familjeve ricikluese (ka ~70,000 të tilla në Kajro), e ndërprenë plotësisht riciklimin sepse rritja e derrave me mbeturinat organike të qytetit përbënte një pjesë të mirë të aktivitetit të tyre ekonomik.
Në qytetin e Diadema-s, Brazil, po studiohet mundësia e mbledhjes së mbeturinave organike derë më derë dhe përdorimi i tyre në kopshte organike lokale.
Një formë tjetër riciklimi e mbeturinave organike urbane është përdorimi i ujërave të zeza të qendrave të banuara për rritjen e peshkut.

Burimi

_________________
PAGANËT PO TRIUMFOJNË, IMAMËT PO BIEN, BOTËS SË SHPEJTI DO TI KTHEHET PAQA.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Riciklimi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shkencë :: Gjelbërim-
Kërce tek: