FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Çardak

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1095
Join date : 17/03/2013

Çardak Empty
MesazhTitulli: Çardak   Çardak EmptySun 17 Mar 2013, 22:23

Çardak (kaladibrançe, delet e killafta).

Sport popullor shqiptar.

Citim:
FGJSSH
4. Lojë në të cilën njëra palë e lojtarëve përkulen të lidhur nga kurrizi për duarsh dhe lojtarët e palës tjetër përpiqen t'u hipin
sipër; kaladibrançe. Luajnë çardakun.
Për më tepër, ata që janë sipër ngrenë disa gishta nga një deri në pesë, dhe pala që është duke bartur në shpinë kundërshtarët duhet t'ia qëllojë nëse gishtat e ngritur janë çift ose tek. Nëse e qëllojnë atëherë ndërrohen rolet, nëse jo atëherë vazhdojnë të qëndrojnë në atë rol.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Çardak
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Edukim fizik :: Lojna popullore-
Kërce tek: