FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Epigrame për ilirët, poezi e fjalëurta besëlashta

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Sewaturand

avatar


Numri i postimeve : 55
Join date : 04/09/2017

Epigrame për ilirët, poezi e fjalëurta besëlashta Empty
MesazhTitulli: Epigrame për ilirët, poezi e fjalëurta besëlashta   Epigrame për ilirët, poezi e fjalëurta besëlashta EmptyFri 04 Oct 2019, 22:22

Theodoridasi i Sirakuzës ishte poet grek që jetoi në gjysmën e dytë të shekullit të tretë para erës sonë. Disa prej epigrameve të mbijetuara i përmendin ilirët:

Θεσσαλαὶ αἱ βόες αἵδε· παρὰ προθύροισι δ᾿ Ἀθάνας
ἑστᾶσιν, καλὸν δῶρον, Ἰτωνιάδος·
πᾶσαι χάλκειαι, δυοκαίδεκα, Φράδμονος ἔργον,
καὶ πᾶσαι γυμνῶν σκῦλον ἀπ᾿ Ἰλλυριῶν.

Këto lopë janë thesale. para dyerve të Athinë Itones
po qëndrojnë, dhuratë e hijeshme, të gjitha bakër, plot dymbëdhjetë,
vepër e Fradmonit, dhe gjitha të marruna nga plaçka e ilirëve trup-zhveshun.

_________________
KLAOHI ZIS
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sewaturand

avatar


Numri i postimeve : 55
Join date : 04/09/2017

Epigrame për ilirët, poezi e fjalëurta besëlashta Empty
MesazhTitulli: Re: Epigrame për ilirët, poezi e fjalëurta besëlashta   Epigrame për ilirët, poezi e fjalëurta besëlashta EmptyFri 04 Oct 2019, 22:30

Δηρίφατον κλαίω Τιμοσθένη, υἷα Μολοσσοῦ,
ξεῖνον ἐπὶ ξείνῃ Κεκροπίᾳ φθίμενον.

Qaj për Timostenin e dërrmuar, bir i Molosit,
që po vdes si i huaj në Kekropinë e huaj.

_________________
KLAOHI ZIS
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Epigrame për ilirët, poezi e fjalëurta besëlashta
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Poezi të përzgjedhura
» Çka përmban Besëlashta
» Lista e fjalëve besëlashta
» Kremtet besëlashta majë malesh, ndër vite
» Mjekrrat te ilirët

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Urtësi :: Urtësi-
Kërce tek: