FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Qentë, macet, si problem ekologjik

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1182
Join date : 17/03/2013

Qentë, macet, si problem ekologjik Empty
MesazhTitulli: Qentë, macet, si problem ekologjik   Qentë, macet, si problem ekologjik EmptyMon 19 Jul 2021, 15:54

Përse nuk duhet të mbahen qenë?
- Qenët mbartin parazitë dhe sëmundje të ndryshme
- Qenët mbajnë erë të keqe
- Qentë pengojnë njerëzit në park nëse janë duke ngrënë ose duke pushuar
- Qentë kafshojnë njerëzit
- Qentë bëjnë bagla rrugës dhe pronarët nuk mërziten që t'i heqin ato
- Qeni nuk është për qendër urbane, e cila apriori është ekosistem njerëzor
- Qeni është simbol i libetardizmit perëndimor
- Qeni është simbol i feminizmit
- Qentë nuk duhet të mbahen brenda, sepse largojnë musafirët
- Çiftet mashtrohen pas qenëve e nuk lindin fëmijë
- Qentë janë shpenzues të panevojshëm, ndërsa plot njerëz nuk kanë të hanë
- Qentë lehin dhe pengojnë njerëzit gjatë orëve të pushimit ose gjatë natës
- Qentë frikësojnë gratë shtatzëna të cilat mund të dështojnë


Edituar për herë të fundit nga Tomor në Mon 19 Jul 2021, 15:55, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1182
Join date : 17/03/2013

Qentë, macet, si problem ekologjik Empty
MesazhTitulli: Re: Qentë, macet, si problem ekologjik   Qentë, macet, si problem ekologjik EmptyMon 19 Jul 2021, 15:55

Tragjedi: Vogëlushja 1-vjeçare shqiptare masakrohet për vdekje nga qentë

Një ngjarje tronditëse ka ndodhur në Brescia të Italisë gjatë së dielës, ku një vajzë 1-vjeçare me origjinë shqiptare është masakruar për vdekje nga dy qen të racës pitbull, teksa ndodhej në shtëpinë e saj.

Vajza e një emigranti shqiptar, Victoria, ndodhej vetëm me gjyshin e saj në shtëpi kur kishte dalë në oborr për të luajtur me qentë, të cilët e kanë sulmuar papritur duke i shkaktuar plagë vdekjeprurëse në kokë. E kotë ka qenë edhe tentativa e gjyshit të saj nga nëna për t’i ardhur në ndihmë, pasi edhe ai vetë është sulmuar nga qentë.

Nëna e vogëlushes, një 22-vjeçare italiane, nuk ndodhej në shtëpi në momentin e tragjedisë ndërsa i ati i vajzës, punonte në Gjermani pasi kishte humbur punën në Itali. Në vendngjarje kanë mbërritur forcat e policisë të cilëve u është dashur të qëllojnë për vdekje qentë pasi ata nuk i lejonin të hynin në oborr. Gjyshi i vajzës është dërguar në spital ku ndodhet jashtë rrezikut për jetën. Në spital ndodhet edhe nëna e 1-vjeçares e cila ka pësuar një tronditje të thellë psikologjike pasi mbërriti në shtëpi pak pas policisë.

‘Vetëm i ati i vajzës dinte si t’i mbante dy qentë.’-tregojnë fqinjët e familjes, ndërsa shtojnë se dy qentë kanë sulmuar edhe qen të tjerë në qytet. Prokuroria e Brescia-s ka hapur një hetim për vrasje dhe prokurorja e ngarkuar me çështjen, po shqyrton pozicionin e gjyshit të 1-vjeçares në ngjarje.

http://www.xing.al/lajm/7412/tragjedi-vogelushja-1-vjecare-shqiptare-masakrohet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Qentë, macet, si problem ekologjik
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shkencë :: Gjelbërim-
Kërce tek: