FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Posto temë të re   Përgjigju temës
 

 a flijoni njerz ju pagant, ?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
aL-mUSLIM
Vizitor
Anonymousa flijoni njerz ju pagant, ? Empty
MesazhTitulli: a flijoni njerz ju pagant, ?   a flijoni njerz ju pagant, ? EmptyFri 21 Jul 2017, 12:25

Ju pagant e kini legjende e murosjes, qe e kni shti femnen ne muri, edhe histurija thot qe jun pagnt i kini fliju njerzit?

a kini me than diqka ju o pagan>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1095
Join date : 17/03/2013

a flijoni njerz ju pagant, ? Empty
MesazhTitulli: Re: a flijoni njerz ju pagant, ?   a flijoni njerz ju pagant, ? EmptySat 22 Jul 2017, 16:06

Blatimi i njerzve nuk eshte dukuri pagane perkundrazi ate e gjejme te kristianët dhe muslimanët. Kështu Abrahami apo Ibrahimi deshi ta blatonte të birin e tij për Perëndinë Jehova apo Allahu, dhe me siguri e ka flijuar por në legjendën bibliko-kuranore në ndodhi e sipër del një qengj si deus ex machina dhe kinse në vend të djalit e blatuan qengjin.

Murosja e nuses është një dramatizim. Nusja ka vdekur vetë, dhe është varrosur pranë mureve të kështjellës siç ishte zakon te ilirët. Legjenda që tregohet është vetëm dramatizim i asaj që ka ndodhur, për t'a bërë legjendën më tragjike dhe më të prekshme. Këtu është përgjegjësia e rapsodëve anonimë të atyre kohërave të lashta.

Gjithashtu flijim njerëzish te fetë abrahamike mund të konsiderohen dhe:
- djegia e shtrigave nga krishterët
- vetëvrasja e muxhahedinëve etj.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi

illyrian GOD likes this post

Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
a flijoni njerz ju pagant, ?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» pyejte pse i ka java 7 dit si shpejgoni ju pagant

Drejtat e ktij Forumit:Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Krye :: Pyetje - Përgjigje-
Posto temë të re   Përgjigju temësKërce tek: