FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 pyejte pse i ka java 7 dit si shpejgoni ju pagant

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Xhemis
Vizitor
Anonymous


pyejte pse i ka java 7 dit si shpejgoni ju pagant Empty
MesazhTitulli: pyejte pse i ka java 7 dit si shpejgoni ju pagant   pyejte pse i ka java 7 dit si shpejgoni ju pagant EmptySun 27 Jul 2014, 16:23

Kam nje pyetje per ju nqs dini te pergjigjeni me rigorizitet dhe te dini te respektoni bashkebiseduesin virtual.

Si e shpjegoni ju paganet qe numri i diteve ne jave eshte 7 dite dhe nuk eshte 9 dite ose 10 dite?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 665
Join date : 17/03/2013

pyejte pse i ka java 7 dit si shpejgoni ju pagant Empty
MesazhTitulli: Re: pyejte pse i ka java 7 dit si shpejgoni ju pagant   pyejte pse i ka java 7 dit si shpejgoni ju pagant EmptyMon 28 Jul 2014, 14:32

Pëshëndetje,

Numri i ditëve të javës, është shtatë ditë sepse kështu e kanë caktuar njerëzit. Ka patur edhe mënyra tjera të llogaritjes së kohës, dhe priudha të gjashme me javën me më pak apo më shumë ditë, por ka dominuar kjo me shtatë ditë, sepse ka arritur të përhapet më tepër.

Janë caktuar shtatë ditë sepse ka qenë më afër çerekut të ciklit hënor, i cili ka 29,5 ditë, dhe kur ndahet në katër pjesë i bie diçka më pak se shtatë e gjysmë, ashtu që është rrumbullakësuar në shtatë ditë.

Më pas këto shtatë ditë u janë kushtuar perëndive tona si Hana, Marti, Merkuri, Enji (i rrufeve), Prenda, Shtuni (Kroni), dhe Dielli.

gj.t.m.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
pyejte pse i ka java 7 dit si shpejgoni ju pagant
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Krye :: Pyetje të përgjithshme rreth Besëlashtës (paganizmit)-
Kërce tek: