FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Hymni për pavdekësinë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 984
Join date : 17/03/2013

Hymni për pavdekësinë Empty
MesazhTitulli: Hymni për pavdekësinë   Hymni për pavdekësinë EmptySat 07 Jan 2017, 18:58

HYMNI PËR PAVDEKËSINË

O ti Zeus i gjithfuqishem,qe sundove nje epoke ku te gjithe ishin zota,
ti o Zeus qe nenshtrove cdo zot nen vete,
kij mirsine ti japesh udhen e humbur nje shpirti ne rrugen e drites,
shtroj gostite e tua ne fushat e Elyses,
dhe na jep nderin te ngreme shendete me ty ne Dodonen e shenjte te Tomorrit,
ti o hyj i madh qe sundove jeten dhe vdekjen,
Ti qe ndrite Hadin dhe Gean,
ti qe i dhe drite te verberit te shkruaj bemat e tua,
pritna o Zeus te hedhim vallen e Pirros ne korridoret e pavdeksise,

Akil Derhem, Tiranë, 7 janar 2017
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Hymni për pavdekësinë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Hymni i Vidasit
» Hymni për Zalmoksin

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Krye :: Shoqnia jonë-
Kërce tek: