FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Qyteti i nëndheshëm Frygian

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1176
Join date : 17/03/2013

Qyteti i nëndheshëm Frygian Empty
MesazhTitulli: Qyteti i nëndheshëm Frygian   Qyteti i nëndheshëm Frygian EmptyThu 15 Dec 2016, 15:01

Në vitin 1963, një person në rajonin e Cappadocia në Turqi po restauronte shtëpinë e tij, kur bëri një zbulim të pabesueshëm.

Ai gjeti një portë guri që të çonte në një shpellë dhe që të udhëhiqte drejt një qyteti nëntokësor, mijëra vjeçar dhe rreth 85 metra i thellë.

Janë 13 kate që zbresin në nëntokë, me sistem ventilimi dhe me rreth pesëmbëdhjetë mijë degë që çojnë ajrin edhe në nivelet më të thella. Por ajo që është më e pabesueshme, mbetet fakti se në qytetin e nëndheshëm mund të jetojnë rreth 20 mijë njerëz. Madje aty ka edhe gjurmë të qendrave religjioze, magazinë, kantinë vere dhe stalla për kafshët. Në nëntokë janë gjetur salla ngrënieje, kuzhina të nxira nga bloza, dyqane ushqimore, një shkollë, dhoma të shumta dhe madje edhe një bar.

Qyteti ka përfituar nga prania e një lumi të nëndheshëm dhe puset e ujit. Ishte një qytet i vogël që plotësonte pjesën më të madhe të nevojave të komunitetit, që akoma edhe sot mahnit studiuesit dhe shkencëtarët.  Ndërtimi i një qyteti si Derinkuyu, do të ishte një gjë e zakonshme në kohët moderne, duke përdorur edhe pajisjet më të sofistikuara.

Por të mendosh që një vepër e tillë është realizuar në një epokë shumë të largët, është e mahnitshme, e krahasueshme vetëm me piramidat e Egjiptit.

Sipas shumë arkeologëve dhe studiuesve, Derinkuyu ka gjasa të ketë shërbyes si një strehim i përkohshëm gjatë pushtimit dhe se qyteti është ndërtuar rreth 800 vjet para erës sonë nga Phrygians, një popull i Epokës së Bronzit lidhur me Trojanët.

Qyteti i nëndheshëm Frygian 1481739611qyteti_zpsgmf0wmwf

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1176
Join date : 17/03/2013

Qyteti i nëndheshëm Frygian Empty
MesazhTitulli: Re: Qyteti i nëndheshëm Frygian   Qyteti i nëndheshëm Frygian EmptyThu 15 Dec 2016, 15:21

Pamje mahnitëse nga qyteti ilir në Frigji:

Qyteti i nëndheshëm Frygian 1481739743_QYTETI1_zpsdttnqgd8

Qyteti i nëndheshëm Frygian 1481739759_qyteti2_zpslwlo31yx

Qyteti i nëndheshëm Frygian 1481739766_qyteti3_zpsgcx33wqv

Qyteti i nëndheshëm Frygian 1481739771_qyteti4_zpsw2aiw0x6

Qyteti i nëndheshëm Frygian 1481739777_qyteti5_zpsawjugfus

Qyteti i nëndheshëm Frygian 1481739783_qyteti6_zpsnyid2tzu

Qyteti i nëndheshëm Frygian 1481739814_qyteti10_zpsvhr8rhnx

Qyteti i nëndheshëm Frygian 1481739801_qyteti8_zpsphdbkaav

Qyteti i nëndheshëm Frygian 1481739808_qyteti9_zpsgbgxu8hm

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Qyteti i nëndheshëm Frygian
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Qyteti Rezana (Rizoni)
» Qyteti utopik në Andaluzi
» Albana, në Itali, qyteti që admirohej nga Skenderbeu
»  Dimali, qyteti ilir nga ku romakët morën veshjet

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Kulturë :: Arkitektura-
Kërce tek: