FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Datat e vërteta të shenjave të zodiakut

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1176
Join date : 17/03/2013

Datat e vërteta të shenjave të zodiakut Empty
MesazhTitulli: Datat e vërteta të shenjave të zodiakut   Datat e vërteta të shenjave të zodiakut EmptySun 13 Nov 2016, 21:11

Yllësitë kanë lëvizur mjaftueshëm për 2000 vitet e fundit, saqë tani në atë interval kohe ku mendohet se është shenja e dashit, mund të jetë shenja e peshkut.

Horoskopët e sotëm ende përpilohen duke u bazuar në pozicionin e yllësive ashtu siç ishte para 2 mijë vitesh. Por sot kushdo që ka interesim në astrologji apo përcjell horoskopin në ndonjë rast duhet të llogarisë një shenjë prapa: kush mendon se është lindur në shenjën e Ujorit, në të vërtetë është lindur në shenjën e Bricjapit, ose kush mendon se ka lindur në shenjën e Bricjapit në të vërtetë ka lindur në shenjën e Shigjetarit e kështu me radhë.

Në lidhje me këtë ka dhe një koncept tjetër, ai i "periudhës astrologjike". Ka 12 të tilla që përsëriten në rreth (cikël), dhe secila prej tyre zgjat afërsisht 2160 vjet. Që nga fillimi i erës sonë ekuinoksi pranveror gjendet brenda intervalit kur Dielli hyn në shenjën e peshqve, ndaj kjo është konsideruar si periudha e Peshqve. Prandaj krishterimi që u krijua dhe u zgjerua që në fillim të kësaj periudhe, u konsiderua si fe e kësaj periudhe, dhe Krishti një kohë të gjatë është paraqitur si peshk. Tani gradualisht jemi duke iu afruar epokës së ujorit, por ka edhe të tjerë që mendojnë se ne tashmë kemi hyrë në këtë epokë. Më poshtë është një listë të shenjave të zodiakut dhe kohën e vërtetë kur Dielli hyn në secilën prej tyre.

Datat e vërteta të shenjave të zodiakut 13010711_479808152213703_5661369345616957293_n_zpsfguqjcoc

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Datat e vërteta të shenjave të zodiakut
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Falsifikimi i hartave të Shqipërisë: ja e vërteta e vilajeteve shqipta

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shkencë :: Përpikni-
Kërce tek: