FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Dita e Vjeshtës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 665
Join date : 17/03/2013

Dita e Vjeshtës Empty
MesazhTitulli: Dita e Vjeshtës   Dita e Vjeshtës EmptyMon 09 Nov 2015, 23:51

Shënohet nga shumëkush në mënyrë jo shumë të dukshme. Ky rit nuk është ruajtur ashtu siç ka qenë para qindra vitesh, sikurse në kohën e arbërve dhe ilirëve. Ndër shekuj, nga kontaktet dhe ndikimi sllav, ritit i është vënë emri i sllavizuar “Kërstov” duke shtrembëruar identitetin e ritit dhe traditës iliro-shqiptare. Pas këtij riti vjen Shëmitri (Shëmitri, 9 nëntor). “Kërstovi” në vazhdimësi është transformuar sikurse jeta e banorëve. Është koha kur ditët shkurtohen në mënyrë progresive, e temperaturat ulën ndjeshëm, dhe njerëzit nuk ekspozohen dhe aq në diell. Në tryezën e familjeve menyja ditore kur shënohet riti është: gatime të ndryshme, byrjon me oriz, ose pjekje mishi, ose pite, djathë, kos, perime, misër i zier, kungull i zier, pemë, kafe.

http://www.zemrashqiptare.net/news/id_17346/Manifestimi-i-ritit-t%C3%AB-vjesht%C3%ABs-n%C3%AB-rrethin%C3%ABn-e-Prizrenit.html

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Dita e Vjeshtës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Theologji :: Festivalet besëlashta-
Kërce tek: