FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Legjend

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
Zijadin Dashi

Zijadin Dashi


Numri i postimeve : 4
Join date : 08/04/2015

Legjend Empty
MesazhTitulli: Legjend   Legjend EmptyMon 27 Apr 2015, 20:22

Ne nje legjend te lashte apo legjend antike ( nuk e quaj dot legjend greke se greket vodhen legjendat qe lane ) thuhet se Kadmus ( Cadmus ) me bashkeshorten Harmonin apo edhe Polyphemus and Galatea, kishin tre djem si ne vijim:

Illyrius-Iliri-Shqipetaret
Celtus-Kelti-Irlandezet
Galas-Gaul-Gaeliket/Skotlandezet

Nga kjo legjend thuhet se Iliri trashgon tokat e babait dhe keshtu mbreteria e tije e merr emrin Illyria-Iliria, Kelti qendron me Ilirin me gjate kurse Gauli largohet nga aty me heret se Kelti. Rruga qe mori Gauli ishte permes Zvicrres se sotme dhe Gjermanis per tu vendosur me ne fund ne Skotlanden e sotme. Kelti merr kete rrug me vone.

Nuk do ti hy legjendes me gjersisht sepse dua te sjell nje vemendje qe disi arrin te mbetet thuaja e panjohur qe eshte mundesia e lidhjes mes shqipetareve si pasardhes te Ilirit-Ilireve, skotlandezeve ( dhe nje pjese te germaneve dhe zvicerraneve te lashte ) si pasardhes te Gaulit dhe irlandezeve si pasardhes te Keltit. Eshte paksa interesante tradita e ketyre dy kombeve skotlandez dhe irlandez me neve, si na edhe ata kane kaluar luft mbas lufte, bete mbas beteje per te siguruar egzistencen.

Skotlandezet ende mbajn kiltin si veshje tradicionale e per dallim nga ajo e jona mban ngjyra, instrument kombetare e kane gajden por me e rendesishmeja ne gjuhen e tyre Gaelice ata e quanin veten alban-albani-albanoi.

Tani shikone fotografin e me poshtme te grave dhe para se te lexoni mbishkrimin ne foto ( per ata qe flasin gjuhen angleze ) vezhgo foton dhe krahasoni keto gra me kend ju perngjajne.

Mirepo ketu tani lind nje kuriozitet tjeter per lexuesin, nese pranojm mundesin e lidhjes ne mes te tri ketyre kombeve ateher cka mbetet ne lidhje me iden e pranuar nga shume historian sot qe lidhin skotlandezet dhe irlandezet /keltet direkt me fiset e humbura te Izaraelit/Jakobit dhe mundesin qe do te hapej qe edhe populli yne te jane pasardhes te ketyre fiseve te humbura mirepo te perzgjedhura dhe te mbrojtura nga vet Zoti i Abrahamit e Mojsiut.

Ketu tani hyne edhe kurioziteti ne lidhje me legjenden per njerzit e pare te mbijetuar pas vershimeve dhe mundesin e ndaljes se flotes ne Dodone
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 984
Join date : 17/03/2013

Legjend Empty
MesazhTitulli: Re: Legjend   Legjend EmptyWed 06 May 2015, 18:33

Legjenda interesant, por ne nuk besojmë "Zotin e Abrahamit e Moisiut" që në fakt është vetëm një demon shkretëtirash i parëndësishëm.

Ne nuk besojmë zota tjerë përveç zotave tanë pellazgë-ilirë.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Legjend
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Tomori, mali legjend i shqiptarve

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Theologji :: Besa e Lashtë-
Kërce tek: