FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Papa Zhuli

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1176
Join date : 17/03/2013

Papa Zhuli Empty
MesazhTitulli: Papa Zhuli   Papa Zhuli EmptySat 18 Apr 2015, 14:49

Sipas një të dhëne që e gjejmë në hitorikun e fshatit Zhulat, thuhet se Papa Zhuli që njihet edhe si hartuesi i parë i Kanunit të Labërisë, u ngjit në majën e një mali të lartë për tu këshilluar me Diellin, për problemin se a duhej të lejoheshin të huajt për të kaluar nëpër krahinën e Labërisë. Ai qëndroi atje tre ditë pa ngrënë dhe pa pirë, derisa në krye të ditës së tretë u gjunjëzua përpara Diellit që ishte duke lindur dhe tha “O Diell që ndriçon botën, ndriçomë edhe mua që të gjej udhën e mbarë”, dhe përgjegja e Diellit erdhi në formën e një jehone që ia tha: “Mos e prek ariun që të pret udhën”.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Papa Zhuli
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shoqni :: Ligji i Maleve-
Kërce tek: