FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Të Mirat – Moirat

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1176
Join date : 17/03/2013

Të Mirat – Moirat Empty
MesazhTitulli: Të Mirat – Moirat   Të Mirat – Moirat EmptyMon 23 Mar 2015, 10:46

Të Mirat – Moirat

Të mirat ishin tri gratë që caktojnë fatin e foshnjes pranë djepit të saj, natën e tretë pas lindjes. Gjithashtu ato u vijnë në ndihmë njerëzve që kanë nevojë. Prandaj njerëzit që ndodhen ngushtë thërrasin Të Mirat për ndihmë. Ndryshe njihen edhe si Fatitë. Njëra mban furkën, tjetra dridh boshtin, dhe e treta pren fijen me gërshërë. Kjo e fundit ishte e rreptë dhe e paepur; ajo nuk kursente as të riun as plakun, as të pasurin as të varfërin, as bariun as mbretin.

Të Mirat quheshin Moira nga pellazgët.

Moirat ishin tri hyjnesha motra, bija të Zojsit dhe Themidës. Quheshin Klothoja, Lakesia, dhe Atropoja dhe banonin në Hades. Zonja të fatit të njerëzve ato shpërndanin lumturinë ose mjerimin,  gëzimin ose mundimet dhe asgjë nuk mund  të ndalonte ose të zbuste ekzekutimin e parathënieve të tyre. E gjithë bota u bindej. Vetë fati i Zojsit ishte në duart e tyre. Fati sundonte mbi të vdekshmit dhe mbi perënditë. Moirat përfytyrohen si tri femra të zbehta e të dobëta që nën dritën e një llampe endin në heshtje fatin e njeriut. Klothoja më e vogla mban furkën në dorë dhe end fijen e jetës së njeriut. Lakesa e kalon atë përmes të gjitha trilleve të fatit. Kurse Atropoja më e madhja, e pren pa u epur me gërshërët e saj fatale, fijen e jetës së njeriut.

Të Mirat – Moirat 51ccace813c1135cddac4e7a2f6d5080_zpsf0v6ybol

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Të Mirat – Moirat
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Theologji :: Besa e Lashtë-
Kërce tek: