FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Orakujt

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 674
Join date : 17/03/2013

Orakujt Empty
MesazhTitulli: Orakujt   Orakujt EmptyFri 06 Mar 2015, 23:45

Orakulli, ishte një nga mjetet që lidhte hyjnitë me njerëzit. Ata ngriteshin në vende të shenjta, i kushtoheshin një hyjnie të caktuar dhe ishin nën kujdesin e priftërinjve, të cilët kryenin funksionin e interpretuesit të dëshirës së hyjnisë.

Orakujt kryesorë ishin ai i Dodonës, pastaj i Delfit, i Delosit, etj.

Në orakullin kryesor, atë të Dodonës, dëshira e perëndive gjykohej sipas fëshfërimës së gjetheve të një lisi të shenjtë, në atë të Delfit transmetohej nga profetesha Pitia, kurse në atë të Delosit dëshirën e perëndive e gjykonin nga fëshfërime e gjetheve të dafinës.

Orakujt morën shpejt një rëndësi politike, sepse atyre u drejtoheshin jo vetëm individë të thjeshtë, por edhe shtetet e ndryshme, ilire, të huaja, që bënin pyetje për problemet e politikës së brendshme e të jashtme.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Orakujt
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Theologji :: Besa e Lashtë-
Kërce tek: