FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Driopi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1182
Join date : 17/03/2013

Driopi  Empty
MesazhTitulli: Driopi    Driopi  EmptyThu 26 Feb 2015, 18:19


Driopi ishte biri i perëndisë së lumit Sperkeu, dhe i danaidës Polidora. Ishte eponim i fisit pellazgjik të dryopëve (driopëve). Bijtë e tij, të përzënë nga dorët prej rajonit të Parnasit, u vendosën në Eube dhe në Thesali.

Driopi pati një vajzë, Driopën, e cila me Apolonin lindi Amfisin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Driopi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Theologji :: Mite-
Kërce tek: