FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Ditirambi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 672
Join date : 17/03/2013

Ditirambi Empty
MesazhTitulli: Ditirambi   Ditirambi EmptyThu 26 Feb 2015, 12:51


Ditirambi ishte këngë (hymn) për nder të Dionysit, që këndohej nga pasuesit e tij, të veshur me lëkura dhije, të cilët kërcenin rreth altarit, nën drejtimin e një korifeu, me një ritëm herë të ngadaltë, herë të gjallë, sipas natyrës së legjendës së perëndisë. Deri në shek. VII p.e.s. ditirambi ishte i lidhur me kultin e Dionysit. Më vonë u bë shkëputja dhe ditirambet filuan tëkëndohen edhe për heronjtë.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Ditirambi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Theologji :: Besa e Lashtë-
Kërce tek: