FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Inkubacioni

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 665
Join date : 17/03/2013

Inkubacioni Empty
MesazhTitulli: Inkubacioni   Inkubacioni EmptyWed 20 Aug 2014, 20:02

Inkubacioni – ishte rit magjik që praktikohej, duke fjetur natën brenda ose pranë faltores të një perëndie të shërimit si Asklepi, për të marrë vesh nga perëndia përmes ëndrrave të ardhmen, apo shërimin e ndonjë sëmundjeje.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 665
Join date : 17/03/2013

Inkubacioni Empty
MesazhTitulli: Re: Inkubacioni   Inkubacioni EmptySat 11 Jun 2016, 23:46

Ndër ortodoksët shqiptarë të trevës së Korçës, E Shtuna e Pulave, që quhet edhe E Shtuna e Shpirtrave, ishte e shtuna një javë para të dielës së karnavaleve ortodokse dhe fillimit të kreshmëve. Herët në mëngjes therej një pulë dhe, me gjakun e saj, të gjithë anëtarët e familjes bënin një kryq në krahëror e në ballë. Pas meshës, besimtarët e kishin zakon të mblid-heshin në hajatin e kishës për t'u shtrirë e për të marrë një sy gjumë, me mendimin se, në ëndërr, do të shihnin shpirtrat e të vdekurve. Kur zgjoheshin, i thonin njëri-tjetrit ç'kishin parë.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Inkubacioni
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Theologji :: Besa e Lashtë-
Kërce tek: