FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Atributi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 984
Join date : 17/03/2013

Atributi Empty
MesazhTitulli: Atributi   Atributi EmptyWed 20 Aug 2014, 19:56

Atributi – (lat. attibutio – mvesh, ngjet), simbol që shërben për të karakterizuar një figurë religjioze. Kështu p.sh. shpata dhe peshorja ishin atribute të Drejtësisë, rrufeja atribut i Zojsit, sfurku me tre dhëmbë atribut i Poseidonit, çomanga prej druri atribut i Herkullit etj. Në arkitekturë atributi tregonte shpesh një lloj ndërtese, p.sh. shkaba tregonte një faltore të Zojsit, lyra një faltore të Apollonit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Atributi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Atributi

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Theologji :: Kulte-
Kërce tek: