FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Britomartis

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1182
Join date : 17/03/2013

Britomartis Empty
MesazhTitulli: Britomartis   Britomartis EmptyWed 20 Aug 2014, 14:45

Britomarta, hyjneshë e Kretës, bijë e Zeusit dhe Karmesit. E ndjekur nga mbreti i Kretës Minosi, ajo u hodh në det por ra në rrjetat e peshkatarëve dhe shpëtoi. Ishte hyjnesha e peshkatarëve dhe e lundrimit si dhe e frutave dhe e dhuratave tjera të natyrës. E nderonin veçanërisht në Kretë, por e gjejmë dhe në vende tjera si në Argos. Thonë se ajo kishte zbuluar më parë rrjetat prej nga rrjedh edhe epiteti i saj “hyjneshë e rrjetave”. Më vonë atë e identifikonin me Arthemën (Artemida). Britomartën e paraqitnin. Në monedha Britomarta paraqitej me një tunikë gjuetie të shkurtër, me kurorë dafine në kokë, dhe me pishtar në dorë.

Britomartis E424768b16ae53880c54757a8eeed08404ba4688
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Britomartis
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Theologji :: Besa e Lashtë-
Kërce tek: