FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Vlerësime për Kanunin

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 797
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Vlerësime për Kanunin Empty
MesazhTitulli: Vlerësime për Kanunin   Vlerësime për Kanunin EmptyTue 19 Aug 2014, 21:24

Gjergj Fishta: "Kanuni është palca etnike e kombit shqiptar dhe kulturës së tij"

Shtjefën Gjeçovi: "Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto asht ngreë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky asht Kanuni i shoqnis"

Frano Ilia: "Breznit e sodshme e t'ardhshme duhet ta njohin mirë Kanunin e vet, pse në te shohin vazhdimsinë e popullit që u qëndroi të gjitha stuhive që në thellësi të kohëve ma të largëta"

Ismet Elezi: "Edrejta Zakonore e Shqiptarëve është dëshmi tjetër e gjallë, krahas gjuhës shqipe dhe gjithë kulturës materiale e shpirtërore që vërteton autoktonin dhe individualitetin e popullit shqiptar"

Syrja Pupovci: "Burimi i së Drejtës Zakonore të Shqiptarëve duhet kërkuar në origjinën dhe zhvillimin e tyre shoqëror e ekonomik gjatë shumë shekujve. Kjo e Drejtë pësoi ndryshime dhe krijoi variante të ndryshme"

Eqrem Çabej: "Zakonet e Shqipnis na paraqesin po atë ftyrë sikurse na e paraqet edhe gjuha e saj"

Frano Bardhi: "Këta popujt e Dukagjinit kanë zakone shumë fisnike"

Domeniko Pasi: "Vendi mbahet sipas Kanunit të Lekë Dukagjinit, që të gjithë malësorët e njohin shumë mirë edhe pse kurrë nuk ka qenë i shkruar"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 984
Join date : 17/03/2013

Vlerësime për Kanunin Empty
MesazhTitulli: Re: Vlerësime për Kanunin   Vlerësime për Kanunin EmptyMon 30 Mar 2015, 14:50

Edith Durham: "Ligjet dhe kanunet që i atribuohen Lekës, duket qartë se janë më të hershme se sa shekulli XV, pra se sa koha kur thuhet se ai ka jetuar. Ndoshta atyre ligjeve u janë bindur luftëtarët e panjohur me armë bronzi që dalin nga varrezat parahistorike."
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Vlerësime për Kanunin
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shoqni :: Ligji i Maleve-
Kërce tek: