FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Abaridi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1176
Join date : 17/03/2013

Abaridi Empty
MesazhTitulli: Abaridi   Abaridi EmptyWed 06 Mar 2024, 11:32

Abaridi, magjistar dhe mjek hyperborean (sipas Herodotit thrakas), shërbyes i Apolonit, jetonte pa ngrënë dhe shkonte kudo duke fluturuar mbi një shigjetë të artë që ia kishte dhuruar Apoloni. Thuhet se ai i ndihmoi spartanët, duke iu treguar vetinë e sakrificës, që të përballonin të gjitha fatkeqësitë. Ishte një ndër mjekët zalmokseanë që praktikonte njëkohësisht shërimin e trupit dhe shpirtit përmes këndimit.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Abaridi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Theologji :: Besarë-
Kërce tek: