FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Kuajt e zjarrit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1095
Join date : 17/03/2013

Kuajt e zjarrit Empty
MesazhTitulli: Kuajt e zjarrit   Kuajt e zjarrit EmptyThu 04 May 2023, 20:57


- 4 maji 2022

- E solli rasti i vizites ne Katundin e Kishes, zone e thelle ne Puke. E po flasim per Kalin e Votres i cili mban dy simbole kulti te lashta dhe keta (kuajt e Votres ose ne dialekt Kualt e Zjarmit) jane ne perdorim edhe ne ditet e sotme ne Shqiperine e Veriut.
- Populli i ka ruajtur Kuajt (Kualt ne dialektin e Pukes) sepse ato mbajne Unet e zjarrit (Zjarmit).
- Si shikohet edhe ne foton ilustruese Kujt e Zjarrit punohen ne farke sipas menyres se vjeter te punimit te hekurit. Cdo banese kishte te tille.
- Nga njera ane ka te paraqitur Koken e Shpendit qe sipas tregimeve mitologjike eshte perfaqesuese e Shqiponjes qe e njohim (tregimin mitologjik) edhe nga autoret antike greke.
- Keta Autoret antike greke thone, se Shqiponja ja sjell Rrufete Zeusit, qe po keta autore e quajne Zusi Pellazgjik. E pra rrufeja eshte Berthame zjarri, arme e Zeusit. - Nga ana tjeter (ne te kundert) Kali i Votres ka nje disk rrumbullak, simbol i Diellit-Hyjni.
- Kemi edhe shembuj arkeologjik dhe ketu po sjellim foton e artefaktit te botuar nga arkeologu Beb Jubani.
- Po keshtu, qe zjarri (Zjarmi) eshte i shenjet kemi shume te dhena: P.sh qe ne disa Nete te mira te kalendarit pagan zjarri mbahej gjithe naten i pa shuar. Gjecovi na ka regjistruar edhe praktiken me Prushin, per ta marre me “te mire Diellin”:- “Kur bante stuhi me shterngata shiu e Bubullima e Vetime, njerzit nxirnin jashte nje lopate me prush per te marre me te mire Diellin e Stuhia te pushonte”.
- Nuk po zgjatemi ne keto rite e praktika ne lidhje me shenjterin e zjarrit. Kam pyetur mbi 14 persona te moshes 30 deri ne 45 vjec, nga keto zona per dmethanen e ketyre dy simboleve tek Kali i Votres (Vatres) dhe nuk kishin dijeni.
- Ja pra si i kemi humbur dhe po i humbim dijenite per simbolet e kultit te te Pareve.
- E keshtu kemi humbur nder breza dhe shume nga dijenite edhe per simbole e praktika pagane qe ishin ne lidhje me jeten e besimet e mocme. Keto simbole paraqiteshin e edhe sot ruhen ne ene, mjete pune e zbukurimi, shtroje mbuloje, ne veshje etj.
- Banoret betoheshin ne Dielli, e po shperndahemi shume po te flasim se mendohej se Dielli gjate nates ka shkuar me pushu. E kur ju binte ne biseda (kuvendie ta permendnin Diellin gjate darkave (nates) ato thonin "Per ate Diell (Dill) qe ka shku me pushu", etj, etj.
- Shenim:
- Foto e Fundit, - Artefakt arkeologjik i zbuluar dhe botuar nga Prof. Dr Beb Jubani. - Ka te skicuar me gdhendje ne gur dy objekte i pari eshte kryqi simboli i lashte perakristian i Diellit, dhe Kali i Votres me simbole te kultit te Zjjarrit dhe Diellit, ndoshta skice grafike e ndonje altari levizes per ndonje dite te kalendarit te motmotit..
29 Prill 2022.

Kuajt e zjarrit 344726457-268765605580749-544160132037999802-n

Kuajt e zjarrit 345073493-995776651783305-2748690865336699206-n

Kuajt e zjarrit 344990564-259567879767709-8224256021981621365-n

Kuajt e zjarrit 345215565-3434472656774759-7655118999194270197-n

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Kuajt e zjarrit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kulti i zjarrit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Kulturë :: Zeje-
Kërce tek: