FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Shteti - koncepti i shtetit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 984
Join date : 17/03/2013

Shteti - koncepti i shtetit Empty
MesazhTitulli: Shteti - koncepti i shtetit   Shteti - koncepti i shtetit EmptyMon 17 Apr 2023, 16:18

"Shteti âsht organizatë shoqnore që ushtron pushtetin ma të naltë në një territor të caktuar, mbi popullësinë e këtij teritori por edhe mbi të huajt që qëndrojnë përkohësisht aty, që âsht i kontrolluem nga rregullat e caktueme dhe njerëzit e caktuem, që funksione kryesore i ka: ruajtjen dhe zhvillimin e ekonomisë dhe marrëdhënieve në prodhim, proceseve demografike, rendit të brendshëm dhe mbrojtjen nga rreziku i jashtëm, ndërsa ushtron edhe shërbime publike në interes të shoqnisë, si kultura, arsimi, shëndetësia e të tjera si këto."

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Shteti - koncepti i shtetit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ideja e Shtetit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shoqni :: Drejtësia-
Kërce tek: