FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Të shkelunit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 797
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Të shkelunit Empty
MesazhTitulli: Të shkelunit   Të shkelunit EmptyTue 04 Apr 2023, 09:39

Të shkelurit është një besim në lidhje me vendet e rralla ku zanat ose fuqitë tjera të mbinatyrshme, kanë ndenjur ose kanë fshehur diçka të vetën, (flokët e zanave, krehëri i shtrigave etj). Ai që shkel në një vend të tillë pëson diçka të keqe merr sëmundje të ndryshme, sidomos sëmundje psikike. Për sëmundje të tilla thuhet se "ka të shkelun" ose "ka shkelë në mgji".
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Të shkelunit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Theologji :: Kulte-
Kërce tek: