FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Abortimi i kërthinit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 984
Join date : 17/03/2013

Abortimi i kërthinit Empty
MesazhTitulli: Abortimi i kërthinit   Abortimi i kërthinit EmptyTue 21 Mar 2023, 00:40

Sipas drejtësisë besëlashtë, abortimi âsht i ndaluem për shkak se kërthini ka shpirt njësoj sikurse foshnja e lindun, dhe sipas besimeve tona shpirti futet në trup që në çastin kur ndodh mbarësimi, pra atëherë kur shpermatozoidi dhe veza bashkohen për të formuar trupin e ri dhe ADN-në e re. Që nga ky çast vrasja e krijesës së re âsht e ndalueme. As vetë nana që e ka në bark nuk ka të drejtë ta vrasë.

Përjashtime nga ky rregull ka dhe janë të këtyne dy llojeve: kur kërthini ka sëmundje nga të cilat do të vuante gjithë jetën e nuk do të bahej i zoti i vetes, dhe rastet kur shtatzania ka qenë e dhunshme (përdhunim seksual, e mënyra tjera perfide e të ndalueme, të ushtrueme nga mashkulli për me fut femnën në dorë kundër vullnetit të saj).

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Abortimi i kërthinit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shoqni :: Familja-
Kërce tek: