FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Afërdita

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 984
Join date : 17/03/2013

Afërdita Empty
MesazhTitulli: Afërdita   Afërdita EmptySat 05 Jul 2014, 21:00

Njihet me emra të ndryshëm, si Afrodite, Zeirene, Turan, Prenda, Anzotika, Iria, etj.

Altar lutës kushtuar Anzotikës nga Liburnët
Afërdita Anzoti10_zps60f69ab2

Shtatore e Anzotikës me Priapin tek këmbët
Afërdita Venera10_zps1218151a
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 984
Join date : 17/03/2013

Afërdita Empty
MesazhTitulli: Re: Afërdita   Afërdita EmptyTue 12 Aug 2014, 13:35

Afërdita – hyjneshë e dashurisë, e pllenimit, dhe e bukurisë. Sipas Homerit Afërdita ishte e bija e Zeusit dhe e Dionës (Zoti dhe Zonja). Përmes bijës së saj Harmonisë, ajo ishte edhe stërgjyshe e ilirëve. Ajo përkrahu trojanët dhe ndërhyri për të mbrojtur Paridin, Eneun dhe trupin e Hektorit. Një nga vendet kryesore të kultit të Afërditës ishte qyteti Pafia në Qipro, prej nga rrjedhin epitetet Afërdita Qiprida, Afërdita Pafia, hyjnesha e Pafisë etj. Si hyjneshë e detit, asaj i kishin kushtuar delfinin, kurse si hyjneshë e pllenimit i kishin kushtuar pëllumbin, lepurin etj. Atribut i përhershëm i hyjneshës ishte brezi i saj i çuditshëm, në të cilin fshihej sekreti i bukurisë së saj. Gratë që martoheshin i dhuronin Afërditës breza që i endnin vetë.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Afërdita
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Theologji :: Besa e Lashtë-
Kërce tek: