FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Zgjeba

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 837
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Zgjeba Empty
MesazhTitulli: Zgjeba   Zgjeba EmptyWed 15 Feb 2023, 23:11

Zgjeba, kroma, skabiesi

Sëmundje ngjitëse e lëkurës, shkaktohet nga një këpushë parazitore; shfaqet me kruajtje, të ngrâna të lëkurës dhe me puçrra që kanë ujth brenda.

Taksonomia e këpushës: Sarcoptes scabiei var. hominis

Zgjeba Sarcoptes-scabei-2
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Zgjeba
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shkencë :: Mjekësia besëlashtë-
Kërce tek: