FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Iriza (kanceri)

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 837
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Iriza (kanceri) Empty
MesazhTitulli: Iriza (kanceri)   Iriza (kanceri) EmptyWed 15 Feb 2023, 22:52

Iriza, uriqi i zi, kanceri

sëmundje e rëndë, mëllâ i keq që del në lëkurë, në mukozë, në një gjëndër a në një organ tjetër të trupit, dhe shkakton një të fryme të qelizave; formon zakonisht lëmshe ose grumbuj dheduke u rritur shkatërron indet dhe organet rreth e rrotull.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 837
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Iriza (kanceri) Empty
MesazhTitulli: Re: Iriza (kanceri)   Iriza (kanceri) EmptySun 19 Feb 2023, 20:18

Lajm i mirë, mjeku shqiptar shëron kancerin

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 837
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Iriza (kanceri) Empty
MesazhTitulli: Re: Iriza (kanceri)   Iriza (kanceri) EmptySun 19 Feb 2023, 20:20

Ilaçi natyral kundër kancerit

Një shkencëtar ka arritur të krijojë një ilaç natyral, ku përmes së cilit sipas tij, mund të luftohet kanceri. Ky lloj ilaçi përmban tretës esencialë, vitamina, minerale, proteina, karbohidrate, tretës yndyrnash dhe substanca bioaktive.

“Është një lloj përbërje që ndikon në të gjithë trupin dhe kanceri, nën veprimin e tij, largohet tërësisht nga njeriu”,- thotë profesor Mermerski.

Përveç kancerit, kjo përzierje është shumë e dobishme dhe shërben si një ilaç kundër pickimit të merimangave, përmirëson shëndetin e zemrës, forcon sistemin imunitar dhe eliminon toksina nga veshkat.

Për më tepër, ai ka aftësinë e përmirësimit të funksioneve të trurit, të kujtesës si dhe parandalon shkatërrimin e koronares. Gjithashtu, përzierja ndihmon në mbajtjen larg të krizave të zemrës. Shumë njerëz pohojnë se ilaçi i ka ndihmuar ata të luftojnë dhe të fitojnë ndaj llojeve të ndryshme të kancerit.

Përbërësit që duhen:

1 kg mjaltë i pastër

12 koka hudhër e freskët

15 limona bio

400 gr grurë i grirë

400 gr arra të freskëta


Si të përgatisim ilaçin:

Pikë së pari, përzieni grurin, arrat dhe kokat e hudhrës. Më pas grini 5 limona dhe përziejini mirë të gjitha bashkë. Shtrydhni 10 limonët e ngelur dhe kombinoni lëngun me pjesën tjetër të përzierjes. Trazojini mirë deri sa të përftoni një masë homogjene.

Më tej shtoni mjaltin dhe vijoni të trazoni përzierjen. Futeni në frigorifer dhe lëreni të qëndrojë aty për 3 ditë rresht. Më tej nisni të konsumon përzierjen.

Konsumi

Konsumoni përzirjen 30 minuta përpara se të konsumoni mëngjesin, drekën, darkën dhe përpara se të shkoni në shtrat. Për trajtimin ndaj kancerit, konsumoni një deri në dy lugë çdo dy orë. Sipas profesor Mermerskit, kjo recetë natyrale do të mundësojë shëndet të mirë dhe jetë të gjatë. Gjithashtu është provuar se mund të kurohet tërësisht kanceri, të mbani trupin në formë dhe të keni mjaft energji.

“Kjo kurë përmban vitamina esenciale, kripëra minerale, substanca bioaktive, proteina, karbohidrate dhe yndyrna të tretura. Për më tepër, rritet dhe përmirësohet performanca e të gjitha organeve të trupit, çka çon në kurimin total të kancerit”,-
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 837
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Iriza (kanceri) Empty
MesazhTitulli: Re: Iriza (kanceri)   Iriza (kanceri) EmptySun 19 Feb 2023, 20:24

Rrepi i kuq, ilaç popullor kundër kancerit

Rrënja me erë të dheut, e cila shëron kancerin, rrit kondicionin e muskujve dhe ul shtypjen e gjakut.

Iriza (kanceri) Article-2290725-1888F4B5000005DC-739_306x458_zps6eac4b9c

- Rrepat e kuqe mund të ndalin dementian (çmenduri), dhe të shërojnë kancerin
- Gjithashtu përdoren nga atletët për të shtuar kondicionin fizik
- Një gotë lëng rrepe në ditë mban shtypjen e gjakut të ultë

Betacianini, pigmenti që i jep rrepës ngjyrën e saj të kuqe të mbylltë, është antioksidant i fuqishëm që është dëshmuar të ketë veçori anti-kanceroze.

Në 2011, një studim i bërë nga Universiteti i Howard-it në Vashington, SHBA, zbuloi se betacianini ngadalësoi rritjen e tumorit për 12.5% kur u ekspozua në qelizat e prekura me tumor.

Burimi i lajmit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 837
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Iriza (kanceri) Empty
MesazhTitulli: Re: Iriza (kanceri)   Iriza (kanceri) EmptySun 19 Feb 2023, 20:28

Një recept tjetër

Është fjala për lëngun nga rrepani i kuq e karota, ndërsa nëse ju vjen pështirosje vetëm po ta mendoni kombinimin e këtyre dy gjërave ushqimore në gjendje të lëngët, nuk jeni i vetmi.

-Tashmë me decenie ky lëng u rekomandohet njerëzve të cilët shkojnë në kimioterapi, sepse i lufton shkëlqyeshëm pasojat e kësaj forme të shërimit të karcinomit.

Ndonëse thonë se ka shije të tmerrshme, askush s’ka pushuar ta pijë, sepse rezultatet janë fantastike.

Prandaj tekstualisht thonë se ngre nga të vdekurit – dhe nuk është i destinuar vetëm për ata të cilët kanë probleme shëndetësore.

Nëse ndjeheni të rraskapitur, nuk keni energji dhe jeni depresivë, ndoshta mu kjo llucë është ajo që ju duhet.

Përgatitja është shumë e thjeshtë:

Nevojiten:

- 1 kg rrepani kuq

-  1 limon

- ½ kg karota

- 3 portokaj

- 3 mollë

1 kilogram mjaltë


Përgatitja:

Të gjithë përbërësit i pastroni dhe i hidhni në blender. Do të fitoni një lëng me ngjyrë të kuqe, të cilin pastaj mund ta shpërndani nëpër shishe (kavanozë, sepse do të ishte ideale të qëndrojë në plastikë) dhe e ruani në frigorifer.

Lëngu jep rezultate më të mira nëse pihet në mëngjes, në lukth të zbrazët, dhe atë vetëm gjysmë gote.

Nëse e pini këtë lëng çdo ditë, pas vetëm dhjetë ditësh do të ndjeni ndryshim të pabesueshëm për nga energjia, por edhe humori.

Lëngu i cili ‘ngre nga të vdekurit’ tash me decenie është hit në botë, ndërsa bëhet për dy minuta.


Burimi i lajmit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 837
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Iriza (kanceri) Empty
MesazhTitulli: Re: Iriza (kanceri)   Iriza (kanceri) EmptySun 19 Feb 2023, 20:29

Pija e “mrekullisë” që vret qelizat e kancerit

Pija e “mrekullisë” siç e kanë pagëzuar është shpikje e z. Seto i cili pretendon se ajo ju ruan nga qelizat e infektuara që formohen në trupin tuaj apo të bllokojë zhvillimin e tyre. Por, si e zbuloi ai këtë pije?

Seto vuante nga kanceri në mushkri. Ia këshilloj këtë pije një botanist shumë i njohur nga Kina.

Kështu për tre muaj rresht e merrte rregullisht këtë pije dhe tashmë shëndeti i tij është normalizuar dhe pastruar nga çdo e keqe, padyshim që kanceri nuk ekziston më. Pija nuk dëmton asnjë organ të trupit të njeriut dhe nuk krijon komplikacione. Është si një pije që bën “mrekulli”!

Është e thjeshtë. Çfarë ju nevojitet për të përgatitur këtë lëng? Ju duhet një rrënjë panxhari, një karotë dhe një mollë që kombinohen së bashku për të bërë lëng.

Përgatitja


I lani mirë të sipërpërmendurat, i prisni bashkë me lëkurën në copa, vendosini në shtrydhëse frutash dhe menjëherë ju keni një lëngë të pijshëm.

Ju mund të shtoni një sasi të vogël limoni për shije shumë më të freskët. Pija e “mrekullisë” që mbyt qelizat e kancerit, mund ta bëni në shtëpi.

Efektet


Shkatërron qelizat kancerogjene, të cilat do të zhvillohen dhe izolon qelizat e kancerit që të mos zhvillohen.

Parandalon sëmundjet e mëlçisë, veshkave pankreasit dhe shëron ulcerën.

Fuqizon mushkëritë, parandalon sulmin në zemër dhe presionin e lartë të gjakut.

Forcon sistemin imunitar.

Bënë mirë për shikimin, sytë, lehtëson sytë e skuqur dhe të lodhur si dhe pastron perden.

Ndihmon në eliminimin e dhimbjeve të muskujve.

Dezinfekton duke ndihmuar funksionin e zorrës dhe eliminon kapsllëkun.

Pra, bënë lëkurën tuaj më të shëndetshme dhe më të shndritshme.

Përmirëson erën e keqe të gojës, që krijohet për shkak të mostretjes dhe infeksionit në fyt.

Të qetëson nga dhimbjet.

Ndihmomë të sëmurin nga riniti alergjik.

Burimi i lajmit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 837
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Iriza (kanceri) Empty
MesazhTitulli: Re: Iriza (kanceri)   Iriza (kanceri) EmptySun 19 Feb 2023, 20:32

Sipas Jonathan Hartwell, autor i librit "Plants Used Against Cancer" (bimët të përdorura kundër kancerit), rrepat e kuqe (Beta vulgaris) kanë qenë përdorur historikisht për të shëruar një numër sëmundjesh dhe gjendjesh kanceroze.

Burimi i lajmit

**********

Shërimi i kancerit me lëng rrepe

Burimi i lajmit

**********

Pija e mrekullueshme: mollë, karrotë dhe rrepë e kuqe

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 837
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Iriza (kanceri) Empty
MesazhTitulli: Re: Iriza (kanceri)   Iriza (kanceri) EmptySun 19 Feb 2023, 20:36

Vajguri i Krujës shëron çdo lloj kanceri

Përveç kalasë së Skënderbeut, Kruja është bërë e famshme edhe për …?

Kohët e fundit kemi parë se njerëzit të cilët janë të sëmurë nga kanceri gjithnjë e më shumë parashtrojnë pyetje për vajgurin nga Shqipëria që shëron të gjitha sëmundjet e kancerit.

Edhe pse ekzistojnë shumë dëshmi, ky revolucion ende është i fshehur dhe në ditët e sotme ruhet si një sekret i madh. E para që ka folur për këtë është mjekja gjermane Dr. Paula Ganner, e cila tërë jetën e saj ia ka kushtuar testimeve dhe hulumtimeve të kancerit dhe e cila në një studim të saj thotë se ai që gjatë viteve pi 12 ditë me radhë nga një lugë vajguri asnjëherë më nuk do të sëmuret nga kanceri ose leukemia.

Gjatë Luftës së Parë Botërore, serbët janë shëruar me këtë ilaç, sepse nuk ka pasur barna tjera. Por për shërueshmërinë nuk ka dashur të flasë askush. Ata të cilët janë shëruar me vajguri.

Faradin Xheluli, një afarist i njohur nga Novi Sadi i Vojvodinës, thotë se kancerin në lukth e ka shëruar me vajguri, ndërsa të njëjtën e ka konfirmuar dokumentacioni medicinal, shkruan zhurnal-mk.

Ai ka menduar se i kishte ardhur fundi i jetës dhe kishte ardhur në vendlindje në Maqedoni për tu përshëndetur me të gjithë. Atëherë, në fshatin e tij, në komunën e Tetovës, ka dëgjuar për një grua e cila ka qenë e sëmurë nga kanceri në mitër.

Ka pasur metastaza në gjithë trupin, por është shëruar me vajguri që gjendet në Krujë të Shqipërisë! I kanë thënë se nuk mund ti ndihmojë vajguri i thjesht, që mund të blihet nëpër dyqane, por vetëm i pastër dhe i rafinuar që mund të gjendet në disa vende evropiane ose në Krujë të Shqipërisë, prej nga ku ka prejardhjen vajguri më i pastër në botë.

Pas pirjes së vajgurit për 30 ditë, ai është ndjerë shumë më mirë dhe i është kthyer vullneti për të jetuar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1182
Join date : 17/03/2013

Iriza (kanceri) Empty
MesazhTitulli: Re: Iriza (kanceri)   Iriza (kanceri) EmptyFri 05 Jan 2024, 21:57

Kjo ndodh nëse futni thelpinj hudhre poshtë gjuhës tuaj

Hudhra ka shumë veti shëruese si:

-Rregullon nivelin e sheqerit në gjak;
-Rregullon nivelin e tensionit të gjakut;
-Mbron kundër kancerit;
-Stimulon sistemin imunitar;
-Kontrollon apetitin;
-Mbron nga formimi i gurëve në veshka;

Kjo metodë është shumë e lehtë:

Zgjidhni një thelpinj hudhre. Largojeni lëvoret e saj. Vendoseni në gojën tuaj por mos e përtypni. Mbajeni hudhrën në gojë për rreth 30 minuta.

Pas 30 minutave, largojeni hudhrën dhe pastroni dhëmbët tuaj për të larguar aromën e fortë të hudhrës, nëse ajo nuk largohet atëherë mund të hani pak gjethe borziloku.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Sponsored content

Iriza (kanceri) Empty
MesazhTitulli: Re: Iriza (kanceri)   Iriza (kanceri) Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Iriza (kanceri)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shkencë :: Mjekësia besëlashtë-
Kërce tek: