FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Empirizmi dhe racionalizmi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 653
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Empirizmi dhe racionalizmi Empty
MesazhTitulli: Empirizmi dhe racionalizmi   Empirizmi dhe racionalizmi EmptyMon 29 Aug 2022, 19:29

Empirizmi dhe racionalizmi janë dy rryma të kundërta me njëra-tjetrën. Empirizmi merr si burim të njohurive, përvojën duke lënë anash përgjithësimet dhe abstraksionet shkencore. Nga ana tjetër racionalizmi merr si burim të të njohurit, arsyen, logjikën.

Me empirizmin janë të ngjashëm edhe pragmatizmi dhe pozitivizmi.

E vërteta është se racionalizmi ka rëndësi parësore për të njohur të vërtetën. Ndërkaq empirizmi mund të ketë vlerë vetëm për të evolvuar mendimin shkencore duke e përballur torinë me fakte të reja, por jo duke e vënë në rend të parë.

Empirizmin si doktrinë të gabuar e përdorin "sociologët" që pohojnë se 'kombi u krijua në shek. 19'. Këta mbështeten tërësisht në përvojë (eksperiencë), në këtë rast përvojë kolektive njerëzore, por u mungojnë abstraksionet shkencore, siç është p.sh. një koncept që përmbledh grupin etnik, popullin dhe kombin, si dhe një term që përshkruan atë koncept.

Në përgjithë rrymat e idealizmit subjektiv në ditët e sotme përdoren nga majtistët libertardë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Empirizmi dhe racionalizmi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Urtësi :: Urtësi-
Kërce tek: