FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Alfabeti i Frashërit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 797
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Alfabeti i Frashërit Empty
MesazhTitulli: Alfabeti i Frashërit   Alfabeti i Frashërit EmptyTue 23 Aug 2022, 20:05

Njihet ndryshe edhe si Alfabeti i Stambollës. Zyrtarisht është alfabet i yni edhe sot e kësaj dite, njësoj sikur edhe alfabeti që përdorim sot. Sepse, në Kongresin e Manastirit u miratuan që të dyja alfabetet, ndonëse në praktikë dominoi alfabeti i pastër latin për shkak se shkronjat gjendeshin më lehtë duke qenë të njëjta me ato të popujve të tjerë.

Alfabeti i Frashërit Tabela-e-Alfabetit-t-Stambollit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Alfabeti i Frashërit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Kulturë :: Gjuhë e gjuhësi-
Kërce tek: