FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Shembuj moralë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 797
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Shembuj moralë Empty
MesazhTitulli: Shembuj moralë   Shembuj moralë EmptyWed 02 Mar 2022, 14:48

1. Nga klasa e parë deri në klasën e gjashtë, mësohet një lëndë që quhet '' Rruga për tek Morali'', Nē kete lende nxënësit mësojnë për sjelljet me njerëzit!

2. Nga klasa e parë deri në klasën e tetë nuk ngel asnje nxenes, pasi në këtë periudhë te jetes paresore është edukimi, ngulitja e koncepteve dhe formimi i personalitetit dhe jo mësimdhënia.

3. Japonezët janë ndër njerëzit më të pasur në botë por ata nuk kanë shërbyes që kujdeset për punët e shtëpisë siç e kanë një pjesë e botës së pasur, por babai dhe nëna janë përgjegjës për shtëpinë dhe fëmijët!

4. Nxënësit japonez pastrojnë shkollat e tyre çdo ditë një çerek ore së bashku me mësuesit e tyre, kjo bën të mundur përgatitjen e një brezi modest dhe që kujdeset ndaj pastërtisë!

5. Nxënësit japonez marrin me vete çdo ditë në shkollë furçën e dhëmbëve dhe i pastrojnë dhëmbët e tyre pas çdo ushqyerje, gjë që bën të mësojnë ruajtjen e shëndetit që në moshë të vogël!

6. Drejtorët dhe mësuesit e shkollave ushqehen gjysëm ore para se të ushqehen nxënësit, për të qenë të sigurt në sigurinë e ushqimin që konsumohet, sepse ata i konsiderojnë nxënësit e ardhmja e Japonisë dhe duhet ruajtja e kujdesi ndaj tyre!

7. Pastruesit e ''rrugëve'' në Japoni quhen ''inxhinierë të shëndetit'' ku rroga e tyre varion nga 5000 - 8000 Usd / muaj, e pranimi i tyre në punë kalon në disa provime me shkrim dhe me gojë!

8. Ndalohet përdorimi i celularëve në trena, restorante dhe vende të mbyllura dhe në vend të ''silent'' është e shkruar ''moral''!

9. Çdo kush që shkon për të ngrënë në restorant nuk mer më shumë se sa ka nevojë dhe asnjeri nuk lë ushqim në pjatë!

10. Mesatarja e vonimit të trenave në Japoni është 7 sekonda / vit , kjo tregon se japonezët janë popull që e vlerësojnë shumë kohën dhe kujdesen për orët, minutat dhe sekonda.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Shembuj moralë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kuvende shqiptare (shembuj)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Urtësi :: Etikë-
Kërce tek: